The Red House: dom, obok którego nie przejdziesz obojętnie

Einar Jarmund i Håkon Vigsnæs to dwójka zdolnych architektów, właścicieli znanego norweskiego biura projektowego JVA Architecture. Zaprojektowali oni dom, który zdaje się oddawać pełnię architektury Północy.

Studio specjalizuje się w projektach budynków użyteczności publicznej, jednak w ich bogatym portfolio nie brakuje oryginalnych i innowacyjnych projektów domków jednorodzinnych. Jendym z nich jest dom The Red House położony nad rzeką Lysker niedaleko Oslo.

Obiekt ma ponad 175 m kw. i ukończony został w 2002 roku. Jego charakterystyczna bryła wynika z podziału funkcjonalnego oraz z zamiłowania właścicieli do prostych, geometrycznych form.

Na parterze domu znajdują się pokoje dziecięce, bawialnia oraz strefa gospodarcza. Górę zajmuje natomiast  przestronny salon z panoramicznym widokiem na okolicę, kuchnia i strefa prywatna rodziców.

Nie da się ukryć, że najbardziej charakterystycznym elementem budynku jest jego wyrazista, czerwona elewacja. Jak mówią architekci, początkowo nie planowali użycia tego koloru, jednak podkreśla on żywiołowy temperament inwestora. Dziś okazuje się, że to właśnie dzięki niemu doceniony został przez wiele pism architektonicznych na świecie. Czasem warto zaryzykować!

Zdjęcia: JVA Architecture