The Warsaw Hub: spłonęła instalacja artystyczna na szczycie wieżowca

Wieżowiec The Warsaw Hub powstaje w sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego. W piątkowy wieczór na jego szczycie wybuchł pożar, z którym strażacy walczyli do godziny 5 rano. Ogień trawił elementy instalacji, których autorem jest polski malarz Łukasz Stokowski. To była pierwsza tego typu ekspozycja sztuki w Europie.

Z pożarem walczyło 130 strażaków. Konieczne było wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. W czasie pożaru spłonęły drewniane stemple, którymi zabezpieczano najwyższe kondygnacje. Na szczęście podczas akcji nikt nie ucierpiał.

Instalacja artystyczna składała się z wielkoformatowych plansz, które otaczały konstrukcję najwyższej części wieżowca. Po abstrakcyjnym dziele sztuki zostały tylko fragmenty. Instalacja powstała jako Podniebna Galeria Sztuki w ramach kulturalnej inicjatywy firmy deweloperskiej Ghelamco Poland – HUB Gallery.

Galeria pojawiła się początkowo w lutym 2019 r. na wysokości 65 metrów. Z czasem pojawiania się nowych kondygnacji wędrowała w górę i docelowo miała osiągnąć 130 metrów. 

Flagowa inwestycja firmy Ghelamco Poland – The Warsaw HUB – powstaje w biznesowym centrum Warszawy, tuż przy rondzie Daszyńskiego. Docelowo będzie się składać z trzech wysokościowców: 86-metrowego budynku hotelowego oraz dwóch 130-metrowych wież biurowych, które połączy wspólne pięciokondygnacyjne podium wzdłuż ulicy Towarowej. We wnętrzach liczących 113 tys. mkw. powierzchni swoje miejsce znajdą m.in.: najnowocześniejsze przestrzenie biurowe, dwa hotele, centrum konferencyjne, supermarket, lokale handlowo-usługowe, przestrzenie coworkingowe, klub fitness oraz centrum współpracy korporacji i startupów The Heart Warsaw. Projekt kompleksu powstał w pracowni architektonicznej AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.

fot. materiały prasowe, zdjęcie pożaru: gazeta.pl tutaj

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły