To „afrykański Camelot”. Fasil Ghebbi dziś jest na liście UNESCO

Fasil Ghebbi to kompleks zamków w Etiopii, które zbudowane zostały jako rezydencje cesarzy. Niezwykła architektura i rozległa powierzchnia sprawiają, że zespół bywa określany mianem „afrykańskiego Camelot”.

Camelot to zamek-miasto, które występuje w legendach arturiańskich. Miał być zamieszkiwany przez króla Artura i jego żonę. W zamku tym znajdowała się komnata z Okrągłym Stołem, przy którym zbierali się Rycerze Okrągłego Stołu.

„Afrykański Camelot” istnieje do dziś. Znajduje się w mieście Gonder w Etiopii i zbudowany został w XVII i XVIII wieku. Miasto założone zostało w 1636 roku przez cesarza Fasiledesa. Intensywny rozwój sprawił, że stało się stolicą cesarstwa. To tutaj znajdowało się handlowe i polityczne centrum kraju. Dziś Gonder jest czwartym co do wielkości miastem Etiopii.

Zabytkowy kompleks Fasil Ghebbi składa się z zamków, pałaców, kościołów i budynków pomocniczych. Niezwykła ceglana architektura sprawia, że zespół przywodzi na myśl średniowieczne zamki w Europie. Zabudowania otacza mur o długości 900 metrów.

Kompleks został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1979 r. i jest chętnie odwiedzany przez turystów. Wrażenie robi pałac Fasiledesa. Budynek ma trzy piętra i jest największą budowlą całego założenia. Autorzy cenionego przewodnika po Etiopii, Philip Briggs oraz Brian Blatt wskazują, że analizując detale architektoniczne można doszukać się wpływów portugalskich, indyjskich i aksumickich.

Kolejnym ciekawym obiektem jest biblioteka Jana I. Jest mniejsza niż pałac bo ma tylko dwa piętra, ale sąsiaduje z nieco wyższym budynkiem archiwum królewskiego. Zabudowania częściowo zostały zniszczone podczas II wojny światowej, kiedy samoloty brytyjskie bombardowały włoskie dowództwo ulokowane na terenie Fasil Ghebbi.


Cennym obiektem jest też kościół Gemdża Ber Marjam, którego budowę datuje się na 1655 r. oraz pałac Ijasu Wielkiego, który zbudowany został przez cesarza Jozue I Wielkiego panującego w latach 1686–1706. Wtedy wnętrza pałacu miały zdobić złote elementy dekoracyjne w formie liści, ornamenty z kości słoniowej i kamienie szlachetne.

fot. Ian Swithinbank, flickr.com, licencja: CC BY-ND 2.0 DEED

Czytaj też: Pałac | Ciekawostki | Historia | Zabytek | Afryka | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły