Tubądzin Design

„To będzie czas dla odważnych”. Architektura po pandemii według gości Tubądzin Design Days

W tym roku Tubądzin Design Days odbywa się w nowej odsłonie. Wydarzenie ma formę wirtualnego spotkania z ekspertami. W pierwszej transmisji live mogliśmy posłuchać wypowiedzi Jakuba Szczęsnego, Borisa Kudlički oraz Jacka Santorskiego.

Pierwsze z trzech spotkań poświęcone było architekturze w dobie pandemii COVID-19. Impulsem do wybrania takiej tematyki spotkania była nagła konieczność pozostawania w domach oraz przymus pracy zdalnej. Nasze domy, bloki, miejsca pracy i szkoły okazały się nieprzygotowane do nowej sytuacji i musieliśmy szybko przeorganizować ich funkcjonalności w taki sposób, aby odpowiadały naszym aktualnym potrzebom. 

Goście wydarzenia odpowiadali na pytania Jarosława Kuźniara oraz widzów, którzy śledzili transmisję na Facebooku i YouTube. Niżej publikujemy zapis wideo spotkania oraz przytoczyliśmy kilka najciekawszych fragmentów.

Jarosław Kuźniar: Na ile COVID-19 wywrze wpływ na projektowane i budowane przestrzenie?

Jakub Szczęsny (architekt): To zależy, jak często takie sytuacje będą nas spotykać. Jestem dyrektorem artystycznym w firmie, która produkuje domy energooszczędne. Nagle w ciągu ostatniego miesiąca zapytania ofertowe skoczyły kilkukrotnie. Ludzie stwierdzili, że potrzebują więcej przestrzeni. Chcą mieć domek rekreacyjny, do którego będą mogli uciec przed następnym uderzeniem COVID-19. To samowystarczalne jednostki, zapewniające więcej niż domki letniskowe sprzed lat. 

Jacek Santorski (psycholog społeczny, psycholog biznesu): Potrzeba dystansowania przestrzeni pojawiła się jako jedno z remediów na zakażenie. Ta potrzeba przenosi się zarówno do domów jak i do biur. Prawdopodobnie przestrzenie typu open space zostaną, ale będzie w nich mniej ludzi. Część będzie pracować zdalnie. Architekci powinni wiedzieć, że potrzeba spotykania się ludzi jest czymś naturalnym, dlatego użytkownicy będą chcieli korzystać z tak zaprojektowanych przestrzeni, które będą dla nich bezpieczne.

Jarosław Kuźniar: Czy w nowych domach lub mieszkaniach konieczne będzie projektowanie strefy do pracy zdalnej?

Jakub Szczęsny: To może się wydarzyć. Twardy podział na dom i biuro przestał funkcjonować. Wiążą się z tym jednak problemy, jaki sposób działania wypracować? Czy konieczny będzie powrót do XIX-wiecznego modelu z domem z gabinetem, do którego dzieci nie mają wstępu?

Jacek Santorski wskazał na dodatkowy psychologiczny aspekt: Tutaj potrzebne są rytuały jak na przykład zakładanie konkretnego ubrania tylko do pracy, dzięki któremu dzieci wiedzą, że teraz rodzic pracuje.

Boris Kudlička (scenograf, architekt, projektant): Każdy próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak dzielić dom i pracę w jednym miejscu. W mieszkaniu musimy stworzyć „kapsułę”, która pozwoli nam pracować. Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w ramach konkursu Tubądzin Design Awards i nowej kategorii „Future Now”. To zagadnienie, które przy każdej edycji będzie poświęcone bieżącym problemom, na które odpowie design.

Jarosław Kuźniar: Czy z powodu epidemii wasza praca się zmieniła?

Boris Kudlička: Pracuję nad projektem hotelu pięciogwiazdkowego. Od początku marca do teraz projekt uległ zmianie. Zamiast hotelu inwestor zdecydował się na obiekt ze 150 pokojami na długoterminowy wynajem. Analizowaliśmy to, co się dzieje na świecie i probowaliśmy przewidzieć przyszłość.

Jakub Szczęsny: Jesteśmy w Unii Europejskiej, więc co kilka lat zmieniają się zasady energooszczędności. Dążymy coraz bardziej do budownictwa pasywnego, które jeszcze kilkanaście lat temu było niewyobrażalnie drogie. Zmieniają się technologie i to, co wcześniej było luksusem lada moment stanie się normą. 

Prowadzący spotkanie Jarosław Kuźniar zadawał też pytania od internautów. Jedno z nich dotyczyło mieszkań w polskich blokach – jak tutaj wygląda wyzwanie związane z adaptacją przestrzeni do home office?

Jakub Szczęsny: Blokowiska przejdą duża przemianę ze względu na to, że budowane z wielkiej płyty obiekty nie były liczone na tak długą żywotność. Czeka nas kosztowny proces przedłużania ich życia. Przykładem rewolucyjnym jest rozbudowa bloku we Francji, gdzie mieszkańcy bloku zyskali zupełnie nową przestrzeń – loggie (o historii rozbudowy tego bloku pisaliśmy w TYM artykule – przyp. red.).

Jarosław Kuźniar:  Jakie będzie nowe życie architektury w czasach po pandemii?

Boris Kudlička: Myślę, że to będzie czas dla odważnych. Dla tych, którzy nie boją się podejmować decyzji w trudnych czasach. To też czas na odnajdywanie kontaktów biznesowych z ciekawymi ludźmi. 

Jacek Santorski: To będzie czas czułości, elastyczności i odpowiedzialności, a bez odwagi o której mówi Boris Kudlička to nie będzie miało sensu.

Jakub Szczęsny: Całe moje zawodowe życie żyłem z „eksperymentów” i zawsze miałem wrażenie, że ilość partnerów, która może brać udział w „eksperymencie” jest nieduża. Tymczasem teraz ta grupa radykalnie się zwiększyła, bo COVID-19 wymusza na nas dużo większą otwartość. Jest więcej odwagi, ale też więcej szczerości w określeniu własnych potrzeb.


Całe spotkanie możecie zobaczyć niżej:

Już we wtorek 16 czerwca odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Tubądzin Design Days. Panel „Biznes” poruszać będzie kwestie przyszłości rynku mieszkaniowego. Jak zmieni się rynek mieszkaniowy? Czy grozi nam spowolnienie w budownictwie? Gośćmi będą prof. dr hab. Jerzy Hausner (ekonomista), Michał Sapota (prezes HRE Investments) oraz Amadeusz Kowalski (wiceprezes zarządu Grupy Tubądzin). Spotkanie poprowadzi Roman Młodkowski (prezes zarządu Biznes24 oraz dziennikarz biznesowy).

Wydarzenie można śledzić na żywo na kanale Tubądzin na YouTube (TUTAJ) lub Facebooku (TUTAJ). Magazyn whiteMAD jest partnerem piątej edycji Tubądzin Design Days.

PS bądź na bieżąco i dołącz do wydarzenia Tubądzin Design Days na Facebooku!

Czytaj też: Tubądzin Design Awards | Architekt | Polscy projektanci

źródło: materiały prasowe Grupy Tubądzin