Park Narodowy Doliny Dolnej Odry będzie pierwszym od ponad dwudziestu lat nowym parkiem narodowym w kraju. Nad realizacją planu utworzenia parku pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Chroniony obszar powstanie na terenie czterech gmin: Szczecin, Gryfino, Kołbaskowo i Widuchowa.
Planowany park narodowy ma chronić obszar Międzyodrza. To teren, na którym występuje ponad 200 gatunków ptaków, w tym wiele zagrożonych wyginięciem. Obszar wyróżniają torfowiska, podmokłe łąki, kanały, rozlewiska i jeziora. Co ważne, po niemieckiej stronie istnieje już siostrzany park narodowy.
Nad utworzeniem parku narodowego pracuje specjalny zespół powołany przez Minister Klimatu i Środowiska. W zespole tym są przedstawiciele społeczników – inicjatorów utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry. Utworzenie nowego parku jest też koordynowane z lokalnymi władzami. W Budżecie Państwa na 2025 r. zarezerwowano środki dla gmin wspierających ochronę przyrody. Na wsparcie finansowe mogą liczyć te jednostki samorządu terytorialnego, na których obszarze znajdują się parki narodowe, krajobrazowe lub rezerwaty przyrody.
Parki narodowe są naszym największym skarbem przyrodniczym. Wierzę, że proces utworzenia pierwszego od 20 lat parku narodowego będzie łączyć wszystkie siły polityczne, samorządowe i społeczne. Przed nami czas prekonsultacji wypracowanych przez ministerstwo wstępnych założeń – powiedziała ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Ustanowienie nowego parku narodowego nie zablokuje żeglugi po Odrze. Park narodowy obejmie tereny dzisiejszego Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej Odry, ale bez nurtów Odry Zachodniej i Odry Wschodniej. Żegluga będzie więc możliwa na dotychczasowych zasadach. Zmiany nie wpłyną też na działanie położonych na obszarze firm i zakładów.
Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody tereny wykorzystywane gospodarczo i włączane do parku, są obejmowane ochroną krajobrazową i mogą być nadal wykorzystywane w dotychczasowych celach i w dotychczasowy sposób – informuje Ministerstwo.
Na terenie parku możliwy będzie również połów ryb, ale nie wszędzie. Ustawa o ochronie przyrody dopuszcza taką formę udostępnienia parku narodowego. Wyznaczone zostaną miejsca udostępnione do wędkowania. Ze względu na uwarunkowania związane z ochroną przyrody oraz bezpieczeństwem mogą być wprowadzone pewne ograniczenia w wędkowaniu, np. możliwość wędkowania poza porą nocną.
źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska (https://www.gov.pl/web/klimat)
zdjęcia: Piotr Piznal, źródło zdjęć: Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Czytaj też: Place, Skwery, Parki | Ekologia | Zieleń | Szczecin | whiteMAD na Instagramie