To będzie wielka inwestycja. Królewska Papiernia w Konstancinie-Jeziornie

Zabytkowe zabudowania dawnej papierni zostaną wyremontowane i zmienią się w hotel, którego infrastruktura będzie przypominać swego rodzaju miasteczko. Królewska Papiernia w Konstancinie-Jeziornie to projekt, który zrealizuje Grupa Arche.

Papiernia zbudowana została pod koniec XVIII wieku z inicjatywy barona Jana Kurtza, który zdobył przychylność króla Poniatowskiego. Był to pierwszy zakład papierniczy na terenie Mazowsza. Zakład zamknięto w 2012 roku. Miejsce zyskuje na szacunek. To właśnie w Królewskiej Fabryce Papieru wyprodukowano papier, na którym została spisana Konstytucja 3 maja.

Grupa Arche przejęła przemysłowe zabudowania w listopadzie 2022 r. Królewska Papiernia zmieni się w miejsce o charakterze konferencyjnym i hotelowym. Jednak z inwestycji będą mogli korzystać wszyscy. Powstaną ogólnodostępne przestrzenie, dzięki którym miejsce ma tętnić życiem.

Obecnie stan budynków Królewskiej Fabryki Papieru jest w tragicznym stanie. Obiekt przez dziesięciolecia nie był remontowany. Hale mają dziury w dachu, ściany są zawilgocone i pękają, a do wnętrza przedziera się roślinność.

Jeżeli natychmiast nie przystąpimy do prac zabezpieczających, budynki w krótkim czasie ulegną całkowitej dewastacji – informuje Grupa Arche.

Zabudowania dawnej papierni rozciągają się na wielkim kompleksie, tworząc skomplikowany i urokliwy labirynt przestrzeni. Deweloper chce zaadaptować dawną papiernię do pełnienia nowych funkcji, spełniając nowoczesne normy budowlane i przepisy, ale nie ingerując w formę budynków.


Chcemy, by do budynków z XVIII wieku wróciło życie – w postaci gości hotelowych, a także mieszkańców nowego osiedla oraz obywateli Konstancina, którzy dzięki rewitalizacji odzyskają zapomniany fragment miasta – dodaje Grupa Arche.

W miejscu dawnej kotłowni powstanie miejski plac, teatr, kino oraz targowisko. Mniejsze budynki zostaną zaadaptowane na restauracje, kawiarnie oraz miejsca rzemiosła dla podopiecznych Fundacji Leny Grochowskiej i lokalnych rzemieślników. Stworzymy miejsce spotkań dla nowych mieszkańców Papierni i obywateli Konstancina. Fabryka nie będzie już niebezpiecznym, wygrodzonym terenem, lecz stanie się inkubatorem kultury i dobrego życia.

Cały teren inwestycji będzie spięty przez park linearny, będący jednocześnie strefą rekreacji oraz komunikacji pieszej i rowerowej, pozwalającej wygodnie i bezpiecznie poruszać się po ogromnym terenie fabryki bez użycia samochodu.

Termin realizacji inwestycji póki co nie jest znany.

źródło: Grupa Arche (www.krolewskapapiernia.pl)

Czytaj też: Metamorfoza | Zabytek | Cegła | Hotel | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie