To był wzorcowy remont. Kamienica przy ulicy Lelewela we Wrocławiu

Niedawno zakończył się remont, podczas którego przywrócono blask jej cennym wnętrzom. Kamienica znajduje się przy ulicy Lelewela we Wrocławiu. Bogato zdobiona klatka schodowa przypomina, jakie skarby mogą ukrywać kamienice za swoimi drzwiami.

Budynek należy do Wspólnoty Mieszkaniowej Lelewela 21. Odrestaurowano tu pilastry ze zdobionymi kapitelami, boazerię, sztukaterię na ścianach oraz na suficie. Dokładnie odnowiono też malowidła na suficie, które na szczęście nie były zamalowane farbą olejną. Niestety malowideł na ścianach nie udało się zachować – przez lata pokrywały je kolejne warstwy farby. Mimo wszystko wnętrze w takiej formie robi ogromne wrażenie.

Wrażenie robią też odnowione schody. Ich metalowe elementy zyskały elegancką, zieloną barwę, natomiast stopnie wykonano z drewna o ciepłym odcieniu. Wielkie brawa należą się też za odnowione sztukaterie, których kamienica przy ulicy Lelewela ma wiele.

PRZED i PO

Kamienica zbudowana została około 1880 roku. Pełny blask odzyska, kiedy wyremontowana zostanie frontowa elewacja. Ta ostatnia jest równie bogato zdobiona, co jej wnętrza. Póki co udało się dokładnie odnowić drzwi prowadzące do klatki schodowej. To ważne, że nie wymieniono drzwi na nowe, ale pracowano na starych skrzydłach. Efekt widać na zdjęciach.

Skierowaliśmy do wspólnoty mieszkaniowej pytanie z prośbą o udzielenie szerszych informacji dotyczących remontu oraz podmiotów, które były zaangażowane w przeprowadzone prace. Zaktualizujemy artykuł, jak tylko otrzymamy odpowiedź.

zdjęcia po remoncie: Filip Heliasz (Wrocław – Inwestycje budowlane)

zdjęcia przed remontem: polska-org.pl (1, 2, 3)

Czytaj też: Kamienica | Wrocław | Renowacja | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie