Niewiele jest w Polsce loftów z prawdziwego zdarzenia. Ta realizacja pokazuje, jak wzorcowo projektować tego typu przestrzenie. Loft powstał bowiem w starym budynku dawnej kuźni w Lesznie.
Zaprojektowania loftowej przestrzeni podjął się architekt Jan Sikora z pracowni Sikora Wnętrza. Kuźnia znajduje się w XIX wiecznej fabryce, która zmienia się w nowoczesne osiedle. Architekt nie musiał uciekać się do wizualnych sztuczek. Miał szczęście, bo trafił na prawdziwą industrialną tkankę, która okazała się być wyzwaniem. Architekt zestawił tutaj to, co surowe, czyli mury, posadzka, industrialne elementy z tym, co jest miękkie – tkaninami i kojącą oczy zielenią.
Realizacja tego projektu wiązała się koniecznością ciągłej kontroli prac budowlanych. Architekt polecił budowlańcom, by konsultowali z nim możliwość usunięcia z przestrzeni nawet najdrobniejszego elementu.
Musiałem być bezpośredni, ostry w opiniach i zdecydowany, łatwo było przez kilka kiepskich decyzji zniszczyć to miejsce. Stawka była zbyt duża – był nią modelowy polski loft, który powstał w prawdziwie industrialnej przestrzeni. Coś zupełnie innego niż „softloft” we współczesnym budownictwie, gdzie nastrój wnętrza buduje się poprzez aplikacje, cytaty czy meble z rurek hydraulicznych – mówi architekt Jan Sikora.
Loft, który powstał w Lesznie doskonale oddaje pofabryczny klimat. Architekt zestawił brudne, ceglane i betonowe elementy z nowoczesnymi dodatkami. W mieszkaniu jest dużo czerni, dodatków ze stali perforowanej, są też stalowe balustrady, klimatyczne schody prowadzące na antresolę i wyszukane meble. Kontrastują z nimi dodatki charakteryzujące się ciepłą gamą odcieni brązu i pomarańczy. Wnętrze ocieplają też elementy z drewna. Gratulujemy realizacji!
Czytaj też: Renowacja | Cegła | Loft | Leszno
fot. Tom Kurek, źródło: Sikora Wnętrza Architektura