To dopiero zmiana! Wyremontowana kamienica w Bytomiu

Zakończyły się prace, dzięki którym fasada historycznego budynku odzyskała blask. Kamienica znajduje się przy ulicy Piłsudskiego 42 w Bytomiu i zbudowana została pod koniec XIX wieku.

Wyremontowana kamienica jest jedną z siedmiu w Bytomiu, które dostają nowe życie w ramach projektu rewitalizacji śródmieścia. Prace remontowe wykonała firma Efekt. Dzięki nim wcześniej czarna od brudu elewacja odsłoniła swoją pierwotną kolorystykę. Fasadę wykonano z żółtej cegły klinkierowej. Dodatkowo odnowiono bogate detale architektoniczne.

Na remont elewacji złożyło się czyszczenie i szereg prac remontowo- konserwatorskich polegających m.in. na uzupełnianiu tynków, detali architektonicznych, sztukatorskich. Prace prowadzimy pod nadzorem konserwatora zabytków – mówi Paweł Kucab, wykonawca inwestycji, właściciel firmy Efekt.

To nie jest koniec prac. Obecnie trwają prace remontowe wewnątrz. Wykonawca zdjął już okładziny ścienne, sufitowe i podłogowe, częściowo wymienił też zniszczone belki stropowe oraz wszystkie okna. Zaizolowano i docieplono już fundamenty. Wkrótce rozpocznie się remont dachu i roboty termoizolacyjne.


Łącznie w kamienicy remontowanych jest sześć mieszkań, w których nie tylko wymieniane są okna, budowane łazienki, ale też montowane jest nowe centralne ogrzewanie gazowe. Kolejne dwa nowe mieszkania powstają na parterze, gdzie kiedyś mieściły się lokale użytkowe. Zakres robót przewiduje też zagospodarowanie terenów. Jednym z elementów tej części projektu była rozbiórka starych zabudowań.

To nie jest jedyna remontowana kamienica w Bytomiu. Projekt Rewitalizacji podobszarów 10, 11, 12, 13 – Bytom Śródmieście, Rozbark, w ramach którego remontowane są kamienice o numerach 34-36, 38-40, 42-44 oraz narożna kamienica nr 50 na skrzyżowaniu ul. Webera, Kwietniewskiego i Piłsudskiego, to jedna z tych inicjatyw w Gminnym Programie Rewitalizacji, która stawia na poprawę wizerunku Śródmieścia. Łącznie remontowanych jest siedem kamienic, w których znajdzie się ponad 70 mieszkań, które zasilą bytomski zasób komunalny.

Wcześniej pisaliśmy o innej odnowionej fasadzie w Bytomiu. Historyczna ściana frontowa wkrótce stanie się częścią pawilonu do rekreacji:

Bytom: odnowiona, zabytkowa ściana kamienicy ozdobi nowy pawilon

fot. Hubert Klimek, źródło: UM Bytom

Czytaj też: Kamienica | Metamorfoza | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie