To gratka dla piechurów. Nowe szlaki Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Wkrótce ruszy remont szlaków spacerowych Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Tylko na terenie Gdyni odnowione zostaną 22 leśne odcinki. Już za kilka miesięcy spacerujący zyskają atrakcyjny szlak, który pozwoli zanurzyć się w przyrodzie.

Gdyńscy urzędnicy podpisali już umowę z wykonawcą. Celem jest poprawa istniejących nawierzchni gruntowych oraz wprowadzenie nowej organizacji ruchu dla istniejących już fragmentów. Dodatkowo przebudowana zostanie część układu drogowego, a szlaki zyskają nowe oznakowania.

Zakres inwestycji obejmie 30 kilometrów duktów leśnych w tym 22 odcinki szlaku turystycznego w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym wraz z łącznikami na terenie Gdyni. Zgodnie z umową na jesieni tego roku mieszkańcy będą mogli korzystać z czytelnie oznakowanej trasy pieszo-rowerowej wiodącą przez las, z ekologiczną i przepuszczalną nawierzchnią, co z pewnością zachęci do wycieczek po pięknym Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W sumie odnowionych zostanie 30 kilometrów tras, w tym trasa główna, której długość wynosi prawie 23 km. Szlak ten obejmuje odcinki leżące w granicach administracyjnych Gdyni (rozpoczyna się w okolicach ogrodu Botanicznego w Marszewie i biegnie aż do granicy z Sopotem).

Inwestycja realizowana jest w ramach projektu unijnego, który obejmuje teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w granicach administracyjnych Gdyni, a także kolejne na obszarze Gdańska oraz Sopotu. Modernizacja poprawi jakość i dostępność szlaków dla naszych mieszkańców, ale przede wszystkim ma na celu ochronę bioróżnorodności terenów leśnych i skomunikowanie ich na obszarze Trójmiasta. – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. Innowacji.

Fragment trasy w granicach Gdańska:


W sumie zakres prac obejmuje: utworzenie szlaku rekreacyjnego, poprawę jakości i dostępności istniejących szlaków, aby mogły po nich jeździć także rowery, skomunikowanie z pobliskimi trasami, oznakowanie szlaku, budowę ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż ulicy Marszewskiej, budowę przejazdu dla rowerów przy przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Chwarznieńska/Okrężna.

Inwestycję zrealizuje firma Elgrunt, a jej całkowity koszt wyniesie 2 990 990 zł. Zakończenie prac planowane jest na połowę września tego roku.

źródło: UM Gdynia, UM Gdańsk

Czytaj też: Gdańsk | Gdynia | Sopot | Place, Skwery, Parki  | Podróże | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły