To hołd dla mokradeł. Centrum odbudowy bagien projektu studenta

Centrum odbudowy bagien miałoby sprzyjać odbudowie różnorodności fauny i flory oraz umożliwiać turystom poznania znaczenia mokradeł dla środowiska. W tym celu powstał projekt budynku, który umożliwia obserwację przyrody Przemkowskiego Parku Krajobrazowego.

Projekt „Centrum dydaktyczno-badawcze z częścią muzealną w Przemkowskim Parku Krajobrazowym. Odbudowa bagien” przygotował Adam Struski, student Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Koncepcję przygotował pod okiem dr Grażyny Hryncewicz-Lamber.

Projekt Adama Struskiego zdobył wyróżnienie we wrocławskim etapie Dorocznej Nagrody imienia Zbyszka Zawistowskiego „Dyplom Roku” 2024. To konkursu, który organizują wspólnie Stowarzyszenie Architektów Polskich – oddział we Wrocławiu oraz Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej.

W jego koncepcji miejsce miałoby pozwolić szerzyć świadomość społeczną w kontekście ochrony środowiska naturalnego i przeciwdziałać dalszemu procesowi osuszania mokradeł. Ich niewielka ilość lub brak mogą negatywnie wpłynąć na ekosystem. Adam Struski osadził centrum w miejscowości Ostaszów. Dla gości powstać tam mają przestrzenie wystawowe, program z zajęciami edukacyjnymi oraz warsztaty. Ciekawostką byłyby wycieczki terenowe, których uczestnicy mogliby podglądać zwierzęta i obserwować rośliny. Sam budynek byłby swego rodzaju bramą do terenów Użytku Ekologicznego Przemkowskie Bagno i Rezerwatu Przyrody Stawy Przemkowskie.

Istotne jest nie tylko obserwowanie, ale i bezpośrednie doświadczenie bagien, bo to ono stanowi kluczowy czynnik prowadzący do powstania świadomości przyczyn degradacji tych obszarów i zrozumienia konieczności ich ochrony – czytamy wypowiedź studenta na stronie Politechniki Wrocławskiej.

W całej koncepcji ciekawa jest zaproponowana przez studenta konstrukcja. Budynek niczym ambony myśliwskie miałby unosić się na palach. Elewacja zaprojektowana została z desek. Projektant dopuszcza możliwość wykorzystania innych naturalnych materiałów. Kolejną ciekawostką jest kładka prowadząca do centrum. Projektant chce zbudować ją w zagłębieniu, dzięki czemu zwiedzający będą mogli zobaczyć przekrój różnych warstw gleby bagiennej.

W sumie Centrum odbudowy bagien składałoby się z dwóch części. Pierwsza będzie stała, a druga w formie pływającej platformy. Wysokość tej ostatniej zmieniałaby się zgodnie z poziomem wody. Co ważne, cały kompleks nie będzie ogrzewany, a wstęp do niego ma być darmowy.

Wewnątrz goście mogliby zobaczyć wystawy prezentujące proces osuszania ekosystemów, eksponaty z zakresu klimatologii oraz wystawę poświęconą zagrożonym gatunkom regionu.

Centrum zachęcałoby również do spacerowania po bagnie, zapewniając miejsce do zmiany butów oraz oferując zewnętrzne wystawy o pochylonych formach, które nawiązywałyby do charakterystycznych cech i stabilności bagien – czytamy na stronie Politechniki Wrocławskiej.

projekt: Adam Struski

źródło: Politechnika Wrocławska

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Place, Skwery, Parki  | Polecane | whiteMAD na Instagramie