To ikona brutalizmu. Pirelli Tire Building otwarty po remoncie

Hotel Marcel działa w budynku Pirelli Tire Building w mieście New Haven w stanie Connecticut w Stanach Zjednoczonych. Gmach zbudowany został w 1967 roku według projektu Marcela Breuera. Oczyszczona elewacja ujawniła rzeźbiarską formę budynku.

Cenny architektonicznie budynek powstał dzięki firmie Armstrong Rubber Co – jednej z największych producentów opon w Stanach Zjednoczonych. Firma w latach 60. kupiła działkę na skrzyżowaniu dróg międzystanowych 91 i 95. Zbudowano tu wielkie magazyny koncernu i halę produkcyjną. Plan zakładał też budowę budynku biurowego, który zaprojektował właśnie Marcel Breuer.

Breuer był zwolennikiem Bauhausu, specjalizował się w projektowaniu form przemysłowych. Biurowiec w jego koncepcji składał się z dwóch części – czteropiętrowej administracyjnej, która zawieszona została nad dwupiętrową częścią badawczą. Fasada wykonana została z prefabrykowanych elementów z betonu – ich oryginalne kształty niczym rzeźby ozdabiają cały Pirelli Tire Building.

Jeszcze kilka lat temu budynek należał do koncernu IKEA. Gmach w 2019 roku kupił architekt Bruce Becker, właściciel pracowni Becker + Becker. Przejęcie budynku kosztowało go 1,2 mln dolarów. Nowy właściciel przez ostatnie trzy lata przeprowadzał generalny remont. Po przebudowie nieużywane centrum biurowe zmieniło się w hotel, w którym powstało 165 pokojów dla gości, lobby, restauracja, galeria i sala konferencyjna.


Prace modernizacyjne nie były łatwe, należało usunąć azbest, którym pierwotnie ocieplono gmach. Właściciel chciał też, aby budynek wyglądał tak, jak zaprojektował go Breuer. Budynek zyskał wiele nowoczesnych rozwiązań, ale zachował też swój oryginalny wygląd. To pierwszy w Stanach Zjednoczonych hotel, który otrzymał certyfikat Passive House. Gmach jest zasilany przez tysiąc paneli słonecznych, które rozlokowano na dachu budynku oraz na działce obok.

Największe zmiany nastąpiły wewnątrz. Architekci z pracowni Dutch East Design przekształcili dawne pomieszczenia biurowe w eleganckie pokoje.

fot. Seamus Payne, źródło: Charlestowne Hotels, Becker + Becker, Dutch East Design

Czytaj też: Hotel | Brutalizm | Zabytek | Stany Zjednoczone | whiteMAD na Instagramie