W DESA Unicum w Warszawie odbędzie się wystawa “Design. Kultowe projekty XX wieku”. Zwiedzający będą mogli zobaczyć 80 wyselekcjonowanych mebli i lamp, które są przykładami światowego designu. Wśród prezentowanych przedmiotów są też polskie projekty. Wystawę można oglądać od 22 maja do 3 czerwca.
Już dawno w Warszawie w jednym miejscu nie zgromadzono tylu ikonicznych mebli i dodatków. Wystawa “Design. Kultowe projekty XX wieku” jest gratką dla miłośników słynnych przedmiotów. Ich ogromnym atutem jest oryginalny wygląd i ponadczasowość, dzięki czemu świetnie prezentują się we współcześnie projektowanych wnętrzach. Wiedzą to zwłaszcza fani vintage i miłośnicy eklektyzmu – odpowiednio dobrany mebel sprzed dziesiątek lat, stanie się prawdziwą ozdobą istniejących przestrzeni.
W DESA Unicum na wystawie “Design. Kultowe projekty XX wieku” zainspirować można się wyjątkowymi przedmiotami pochodzącymi z całego świata. Wśród autorów eksponowanych przedmiotów są między innymi: Michael Ducaroy, Miroslav Navratil, Ludwik Volak, Hans J. Wegner, Jorge Zalszupin, Phillipe Starck, Marcel Breuer, Mart Stam, Verner Panton, Robert Heritage, Stefano Giovannoni czy Claude Brisson oraz Alessandro Bechni. W przestrzeni galerii zebrano meble i elementy dekoracyjne z różnych stylów, w tym m.in. Art déco, Bauhaus, Mid-Century Modern, stylu brukselskiego, Space-Age, postmodernizmu czy ikonicznej Grupy Memphis.
Za pośrednictwem mebli i dekoracji vintage można zamanifestować niepowtarzalny styl wnętrza. Meble vintage od kilku lat są bardzo popularne, stają się idealnym uzupełnieniem nowoczesnych wnętrz, zarówno mieszkalnych, jak i biurowych. Każdy taki obiekt posiada swoją indywidualną historię, a odkrywanie wyjątkowych opowieści nadaje im dodatkową wartość. Wystawa w DESA Unicum pozwala prześledzić, jak zmieniały się trendy i jakie przedmioty oraz meble dominowały we wnętrzach w danym momencie w historii – mówi Weronika Roś, ekspertka DESA Unicum.
Od Art déco do postmodernizmu
Na początku XX wieku Europa intensywnie się rozwijała. Trwał proces uprzemysłowienia. Równie intensywnie rozwijały się kultura i sztuka. W pierwszych dziesięcioleciach minionego wieku coraz większą popularność zyskiwała twórczość, którą później określano mianem Art déco. Jednym z tworzącym w tym okresie był czechosłowacki projektant Jindřich Halabala. Na wystawie będzie można zobaczyć fotele, które zaprojektował w latach 60. oraz stolik I-370 z drugiej połowy XX wieku. To meble będące przykładem umiejętnego połączenia modernizmu z Art déco oraz nowoczesnego Mid-Century Modern.
Design. Kultowe projekty XX wieku – zobacz wszystkie obiekty
Organizatorzy zwracają uwagę na inne cenne dzieła charakterystyczne już dla funkcjonalizmu oraz tzw. stylu streamline. O ile ten pierwszy wyróżniał się prostym podejściem do projektowania i praktycznością, to ten drugi cechowały opływowe kształty. Oba były popularne w dwudziestoleciu międzywojennym, a meble tak zaprojektowane najczęściej zdobiły okazałe wille. Przykładem są prace Marcela Breuera – czołowego przedstawiciela Bauhausu. Na wystawie w DESA Unicum pojawi się jego słynne krzesło Wasilly (zdjęcie poniżej), które w latach 60. zaprojektował dla włoskiej marki Gavina. Początkowo fotel powstał jako twórczy eksperyment, projektant wykonał go z metalowej rurki inspirowanej strukturą rurek rowerowych. Pomysł okazał się genialny, a sam fotel stał się ikoną designu.
Wspomniany przed chwilą styl Mid-Century Modern na dobre zagościł we wnętrzach w drugiej połowie XX wieku. Styl ten rozwijał się w latach 50. 60. i 70. Jego charakterystyczną cechą są miękkie i opływowe kształty, uzupełnione o abstrakcyjne dekoracje. Projektujący wówczas designerzy zaczęli sięgać po tworzywa sztuczne. Plastik jako surowiec oraz jego mieszanki, pozwoliły tworzyć kształty, których wcześniej nie można było uzyskać pracując z drewnem. Projektowane były zatem odważne formy, które do wnętrz przenosiły nieco humoru. Na ekspozycji w DESA Unicum znalazł się m.in. zestaw krzeseł Steen Ostergaard o fascynujących kształtach.
Możemy zauważyć, że z biegiem czasu zainteresowanie klientów stylem mid-century modern zaczyna wykraczać poza wspomnianą cezurę czasową. Coraz więcej odbiorców sięga do bliższych nam dekad: lat 80., 90. i 2000, w których królował postmodernizm. Choć wnętrza z tamtych lat często budzą skojarzenia z pewną topornością i przaśnością, to jednak pewne projekty z pewnością zasługują na uznanie. Wśród nich warto zwrócić uwagę przede wszystkim na parę lamp projektu Ettore Sottsassa, założyciela Grupy Memphis, czy parę foteli “Zyklus” projektu Petera Maly, które znalazły się na wystawie w DESA Unicum – dodaje Mariusz Pendraszewski, ekspert DESA Unicum.
Dostępność projektów Grupy Memphis jest gratką dla fanów wzornictwa lat 80. i 90. Tworząca wówczas grupa projektowa sięgała po pozornie sprzeczne zestawienia kolorystyczne, geometryczne kształty i wzory. Meble autorstwa Ettore Sottsassa mają na całym świecie mnóstwo fanów. Jednym z nich był Karl Lagerfeld, który wypełnił wnętrze swojego apartamentu w Monako właśnie meblami Grupy Memphis.
Na wystawie znalazły się wyjątkowe nazwiska światowych ikon designu. To twórcy świetnie rozpoznawalnych projektów, takich jak fotele „Zen” i „Wassily” czy lampka „Ara”. Za każdym obiektem kryje się ciekawa historia powstania lub ekstrawagancki charakter projektanta, o których warto dowiedzieć się więcej, odwiedzając ekspozycję.
Wystawa “Design. Kultowe projekty XX wieku” dostępna jest dla wszystkich w dniach 22.05-03.06 w siedzibie DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A w Warszawie. Trzeciego czerwca zorganizowana zostanie aukcja, podczas której będzie można wylicytować zaprezentowane przedmioty.
Wiosenna edycja DESA Design Days
W najbliższą sobotę, 25 maja, DESA Unicum zaprasza na spędzenie weekendu z najpiękniejszym designem z Polski i ze świata podczas DESA Design Days. Podczas tej edycji gośćmi specjalnymi będą twórcy kultowego profilu “Jezus od designu” – Diana Żurek i Bartosz “Gutek” Girek, architekci wnętrz wspólnie prowadzący Furora Studio. Podczas rozmowy z ekspertem DESA Unicum, Mariuszem Pendaraszewskim, opowiedzą m.in. o swoich ulubionych projektach z wystawy, o tym, w jaki sposób aranżować wnętrza z wykorzystaniem obiektów vintage i czy meble vintage odnajdują się w przestrzeni innej niż mieszkalna.
DESA Design Days
sobota, 25 maja
ul. Piękna 1a, Warszawa
wstęp wolny
12:00 – “Design. Kultowe obiekty XX wieku” oprowadzanie po wystawie przedaukcyjnej (prowadzanie: Mariusz Pendraszewski, DESA Unicum)
13:00 – „Design XX wieku okiem architektów wnętrz” – rozmowa (Diana Żurek, Bartosz „Gutek” Girek – architekci wnętrz Furora Studio, prowadzący stronę „Jezus od designu” na Instagramie; prowadzenie: Mariusz Pendraszewski, DESA Unicum)
źródło: DESA Unicum (www.desa.pl/pl)
Czytaj też: Sztuka | Meble | Bauhaus | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie
Artykuł sponsorowany.