„To jakiś żart…?” Termomodernizacja Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu

W Poznaniu trwa termomodernizacja budynków Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Juraszów. Modernistyczny kompleks zbudowany został na początku lat 70. Jego charakterystyczną rotundę zaczęto przykrywać warstwami wełny mineralnej. Wszystko to za ponad 9 milionów złotych.

Budynek Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu (tzw. Lutycka) zaprojektowany został w pracowni Henryka Marcinkowskiego (Miastoprojekt). Inspiracją do zaprojektowania go w takiej formie był Szpital Miejski we Frankfurcie nad Menem, klinika położnicza w São Paulo i szpital w Leverkusen. To tylko jeden z budynków, które miały tu powstać. W 1963 r. Ministerstwo Zdrowia chciało w tym miejscu skoncentrować kompleks kilku szpitali o różnych specjalizacjach. 

Jako pierwszy powstał budynek dzisiejszego Szpitala Wojewódzkiego. Ówcześnie był najnowocześniejszą placówką w kraju. Obiekt powstawał z prefabrykatów betonowych. Składa się z dwóch prostopadłościanów, jeden ma trzy kondygnacje, drugi osiem. Całość połączono łącznikiem, a dla pacjentów przygotowano 700 łóżek. Frontowym elementem jest rotunda, która w przyziemiu ozdobiona jest charakterystycznie ułożonymi płytkami. Niestety dekoracyjne płytki zaczynają znikać pod elementami z wełny ceramicznej. To element prac termomodernizacyjnych obiektu, które pochłoną ponad 9 milionów złotych. Budynek nie jest objęty ochroną konserwatora zabytków, dlatego dyrekcja placówki nie musiała uwzględniać żadnych walorów architektonicznych obiektu.

O ile zasadne jest dbanie o zdrowie pacjentów i ich właściwy komfort, to rodzi się pytanie, czy maskowanie dekoracyjnych płyt rotundy zwykłą wełną ceramiczną nie jest drogą na skróty? Czy to jedyny sposób na ocieplenie tej części budynku?

źródło: facebook.com/gemelapoznanska

Jako pierwszy problem zauważył fanpage „Gemela poznańska”, który opublikował zdjęcie ukazujące postęp prac. Pod postem szybko pojawiły się komentarze internautów:

„Spoko, otynkuje się „barankiem” i pomaluje. Standard w naszym mieście. Wszystko jest betonowe lub otynkowane i pomalowane, a o innych formach wykończenia elewacji już nikt nie pamięta, bo za drogie.”

„To jakiś żart czy nasze POZnań NołHał?”

„Czyli lepiej żeby było ładnie niż ciepło”

Termomodernizacja budynku szpitala pochłonie ponad 9 milionów złotych. Z tej kwoty ponad 7 milionów pochodzi z Funduszy Europejskich. We wniosku o dofinansowanie wskazano konkretne cele, które dzięk i termomodernizacji mają zostać osiągnięte. To miedzy innymi: „poprawa walorów użytkowych i estetycznych budynku”; „pozytywne oddziaływanie na środowisko m.in. poprzez spadek emisji gazów cieplarnianych” i „zmniejszenie rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych (kWh/rok), a co za tym idzie zmniejszenie kosztów utrzymania obiektów użyteczności publicznej”.

Jaki jest Wasz stosunek do ocieplania tego typu budynków? Zostawcie swój komentarz. Niżej zebraliśmy zdjęcia z 2010 r. oraz archiwalne z lat 70. Ozdobną mozaikę dobrze widać na filmie z 2018 roku: