To już 17 rocznica zamachów na WTC. Tak będzie wyglądał nowy kompleks!

Zamachy z 11 września 2001 roku do dziś są jednym z najgorętszych i najbardziej przykrych tematów zarówno dla nowojorczyków, jak i wszystkich Amerykanów. Po 17 latach od najtragiczniejszych zamachach w historii kompleks World Trade Center odzyskuje swój blask i międzynarodowy prestiż.

WTC 1
Przypomnijmy, że po zniszczeniu dwóch bliźniaczych wież, tzw. Twin Towers w ich miejscu powstał olbrzymi plac upamiętniający ofiary tragedii. Wokół tak zwanego Memorial Plaza powstanie nowy kompleks WTC składający się z 4 drapaczy chmur. Najwyższy z nich WTC One został otwarty w lipcu 2014 roku.  Mierzy on wraz z iglicą 541 metrów wysokości, co czyni go najwyższym budynkiem w USA. Nazywany również Wieżą Wolności (Freedom Tower) obiekt powstał w pracowni pochodzącego z polski architekta Daniela Libeskinda, znanego Polakom między innymi z projektu apartamentowca Złota 44 w Warszawie.WTC 2
World Trade Center Two powstanie do roku 2020, a za jego projekt odpowiada Norman Foster, który postanowił stworzyć 79-piętrowego giganta mierzącego 408 metrów. Projekt zakłada wykonanie prostej bryły, która ma przypominać nałożone na siebie pudełka. Wieżowiec będzie miał łączną powierzchnię użytkową wynoszącą 260.000 metrów kwadratowych. Wewnątrz budynku swoja siedzibę znajdą banki inwestycyjne oraz firmy z branży mediowej.


WTC 3
Wieżowiec z numerem 3 został zaprojektowany przez Richarda Rogersa, a do użytku został oddany w roku 2017, mierząc 358 metrów. Jest trzecim wieżowcem pod względem wysokości. Jego szczyt wieńczyć będa cztery 30-metrowe iglice zlokalizowane w narożnikach konstrukcji.


WTC 4
Czwarta, najniższa wieża powstała w pracowni japońskiego architekta Fumihiko Makiego. Osiągnie wysokość 294 metrów i będzie zdecydowanie najbardziej minimalistycznym budynkiem spośród całej czwórki. Jego fasada została pokryta dziurkowanym aluminium co sprawiło, że konstrukcja budynku jest wyjątkowo lekka. W budynku znajdą się biura, a także restauracja z widokiem na Memorial Plaza.


Poniżej prezentujemy cały kompleks, który powstanie do 2020 roku.