To już niemal pewne! Wiemy, jak zostanie odbudowana Notre Dame.

Francuski senat przegłosował właśnie ustawę dotyczącą odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. Świątynia, która uległa spaleniu 15 kwietnia ma zostać odbudowana do Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Paryżu w 2024 roku. 

Francuski senat właśnie przyjął ustawę zakładającą, że Notre Dame musi zostać odbudowana w identycznym stanie, jak ten sprzed pożaru. Jak donosi dziennik Le Monde, wygląd odbudowanej katedry nie może odbiegać w żadnym stopniu od oryginału, a renowacja musi zostać wykonana z tych samych materiałów, lub najbliższych im odpowiedników. Każde wykorzystanie innego materiału będzie wymagało specjalnych wyjaśnień. Problemem jest tu między innymi zadaszenie, które wykonano z niewystępującego już na świecie drewna, a także iglica autorstwa Eugène Viollet-le-Duc’s.

Francuski Senat – wyższa izba francuskiego parlamentu – przyjął tekst późnym wieczorem w poniedziałek. Senatorowie dodali do projektu ustawy kilka klauzul przygotowanych przez Zgromadzenie Narodowe. Oznacza to wejście na prostą drogę do ucięcia wszelkich spekulacji dotyczących odbudowy. Jest to o tyle ciekawe, że sam prezydent Francji – Emmanuel Macron zachęcał architektów do udziału w konkursie na zaprojektowanie nowej iglicy oraz otwarcie mówił, że katedra powinna zostać odbudowana w nowoczesnym stylu. To właśnie decyzja prezydenta może wpłynąć na podjętą przez parlament ustawę. Wątpliwe jest jednak, że ten zdecyduje się odrzucić projekt.

O możliwych wersjach odbudowy pisaliśmy tutaj. Choć spora ich część to tylko fanaberie architektów.