Wizualizacja fragmentu koncepcji zagospodarowania terenu nad POW. Autor: Tomasz Birezowski

To już pewne! Park linearny zakryje Południową Obwodnicę Warszawy

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy podpisał umowę na przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego zagospodarowania terenu nad tunelem będącym częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. Park linearny zaprojektuje firma Palmett.

W wielu krajach świata pojawia się trend zakrywania ruchliwych ulic dachem, które zmieniają się w tereny spacerowe. Taka też idea przyświeca projektowi zagospodarowania tunelu nad Południową Obwodnicą Warszawy. Powstanie tam park linearny o długości blisko 2 kilometrów. Park dostępny będzie dla wszystkich mieszkańców. Na jego terenie pojawi się 700 drzew, 28 tysięcy krzewów, wielogatunkowe łąki kwietne i rabaty bylinowe.

W pierwszej kolejności prace będą skupiały się na ukształtowaniu terenu, nawierzchni i nowej zieleni. Na odcinku od ul. Braci Wagów do Al. Komisji Edukacji Narodowej powstanie nowy plac miejski z fontanną posadzkową obsadzony drzewami, z miejscem przeznaczonym na bożonarodzeniową choinkę. Przewidziano tutaj również rzeźbiarskie zabawki i drewniany podest, z których będą mogły korzystać dzieci.

Oprócz nowych drzew i krzewów zbudowane zostaną alejki i chodniki, pojawi się też oświetlenie i monitoring. Elementem przewodnim projektowanych terenów będzie promenada biegnąca od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej oraz tzw. „żółta wstęga”, meandrująca przez wszystkie odcinki terenu, wykonana z różnych elementów i materiałów, których wspólną cechą jest barwa żółta. „Wstęga” w jednym miejscu będzie nawierzchnią, w kolejnym zmieni się w roślinność, a następnie w element małej architektury czy też element zabawowy, w zależności od miejsca i jego funkcji.

Fragment koncepcji zagospodarowania terenu nad POW – odcinek Stryjeńskich-Braci Wagów po zmianach.

Projekt na zagospodarowanie terenu nad tunelem POW ma być gotowy w ciągu 12 miesięcy. Ogłoszenie przetargu na prace budowlane planowane jest na początku II kwartału 2023 r., a przewidywany termin zakończenia całej inwestycji to 2024 rok. Na realizację zadania – łącznie z zaprojektowaniem oraz budową nowego terenu zieleni nad obwodnicą na Ursynowie – zarezerwowano w budżecie m.st. Warszawy w sumie 12,3 mln zł.

Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zagospodarowania terenu nad tunelem POW została wypracowana przez zespół biura projektowo-konsultingowego PROINWESTYCJA pod kierownictwem Katarzyny Łowickiej. Zespół: arch. kraj. Katarzyna Łowicka (lider), arch. kraj Maja Skibińska, arch. Tomasz Birezowski, arch. Mirosław Falkowski, Zygmunt Użdalewicz. Współpraca: arch. kraj. Anna Lebiedzińska, stud. arch. kraj. Dominik Tyborowski. Koncepcja została zmodyfikowana przez Zarząd Zieleni m.s.t Warszawy.

Czytaj też: Park  | Warszawa | Ciekawostki | Urbanistyka | whiteMAD na Instagramie

Pierwszy raz o pomyśle budowy parku linearnego pisaliśmy w 2020 roku. Miasto pokazało wtedy takie koncepcyjne wizualizacje:

źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy