To już pewne. Ulica Marszałkowska w Warszawie będzie pełna zieleni

Projekt zmian, w ramach których ulica Marszałkowska w Warszawie będzie bardziej zielona przygotują firmy Polska Inżynieria i Kom-projekt. Pierwsza zajmie się fragmentem od placu Konstytucji do ulicy Nowogrodzkiej, a druga odcinkiem od ulicy Królewskiej do placu Bankowego.

Oferty w przetargu otworzono pod koniec maja. Zgłosiło się pięć firm zainteresowanych opracowaniem projektu wykonawczego obu odcinków. Ostatecznie zdecydowano, że projekt fragmentu ul. Marszałkowskiej między pl. Konstytucji a ul. Nowogrodzką przygotuje Polska Inżynieria z Warszawy (za 485 tys. zł brutto), zaś rozmieszczenie zieleni od ul. Królewskiej do pl. Bankowego zaprojektuje Kom-projekt z Makowa Mazowieckiego (za 243 tys. zł brutto). Zarząd Dróg Miejskich właśnie podpisał umowy z obiema firmami, co oznacza, że mogą już rozpocząć projektowanie nowego wyglądu centralnych odcinków arterii.

To kolejna inwestycja w ramach programu Nowe Centrum Warszawy, który ma przekształcić Śródmieście w dostępną i zieloną przestrzeń publiczną.

Oba odcinki zostaną zaprojektowane w oparciu o koncepcję „Zielonej Marszałkowskiej”, przygotowaną przez Zarząd Zieleni i skonsultowaną z mieszkańcami. Zakłada ona więcej zieleni, m.in. w pasie dzielącym pomiędzy jezdniami a torowiskiem – nasadzenia drzew (tam, gdzie to możliwe) oraz krzewów i żywopłotów. Jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, zaś na prawym pasie wyznaczone zostanie parkowanie.


Ulica Marszałkowska stanie się znacznie przyjazna. Zmiany usprawnią poruszanie się pieszym i rowerzystom. Dla pieszych powstaną dodatkowe przejścia przy ulicach Żurawiej i Wilczej, przewidziana jest też rezerwa pod nową zebrę na Osi Saskiej. Z kolei rowerzyści na odcinku od pl. Konstytucji do ronda Dmowskiego zyskają trasę po obu stronach ulicy, a dalej, aż do pl. Bankowego, po jej zachodniej stronie.

Dodatkowo zostaną wskazane lokalizacje ogródków gastronomicznych oraz stref, w których dopuszczone będzie usytuowanie reklam. Chodniki zostaną podzielone na strefy funkcjonalne – z czytelnym głównym ciągiem pieszym i dodatkową strefą przeznaczoną m.in. na ogródki.

Projektant wybrany w przetargu będzie miał rok na przygotowanie szczegółowego projektu wykonawczego, będącego podstawą przetargu na wyłonienie wykonawcy. Dzięki temu Zielona Marszałkowska powinna być gotowa w 2023 r.

Czytaj też: Warszawa | Zieleń | Miasto | Komunikacja miejska | Renowacja

źródło: UM Warszawa