To legenda PRL-u. Dom Handlowy Magda w Łodzi z odnowioną elewacją

Dom Handlowy Magda to modernistyczny budynek położony przy ulicy Piotrkowskiej 30/32 w Łodzi. Gmach zbudowano w połowie lat 60. XX wieku. Niedawno jego elewacja zyskała nowy kolor.

Teraz możemy zobaczyć efekty niedawnego remontu budynku. Poza malowaniem i koniecznym naprawom wyremontowano także dach obiektu. Obecnie trwa ściąganie rusztowań.

Jeszcze przed rozpoczęciem prac Elżbieta Kordala, prezes Śródmiejskiej Spółdzielni Spożywców Społem w Łodzi, do której należy budynek, zapowiadała, że remont będzie kosmetyczny. Ograniczono się do zmiany kolorystyki elewacji, która teraz jest biała i szara.

W porozumieniu ze służbami konserwatorskimi ustaliliśmy, że parterowa kondygnacja będzie ciemnoszara, a tynkowane ściany zewnętrzne powyżej, obecnie łososiowe, pokryte zostaną przełamaną bielą. Ciemnoszary będzie też szyld Magda w narożniku budynku – mówiła Elżbieta Kordala.

Co z kultowym neonem “Magda”? Niestety obecnie właściciel nie planuje przywrócenia neonu, ale nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości. Dekoracyjny szyld pamiętają zwłaszcza starsi mieszkańcy Łodzi.


Dom Handlowy Magda ma bogatą historię. Stanął w miejscu, w którym wcześniej działał teatr Urania. Gmach jako Dom Gospodyni budowany był w latach 1964-1967 według projektu Jerzego Wilka i Antoniego Beilla. Jerzy Wilk zaprojektował też między innymi Halę Marymoncką w Warszawie oraz Dom Towarowy Uniwersal w Łodzi. Początkowo w Domu Handlowym Magda działał sklep SAM. W 1995 r. w “Magdzie” otwarto pierwszą w Łodzi restaurację sieci McDonald’s, która działała w tym miejscu do 2015 r.

źródło: łódź.pl

Czytaj też: Łódź | Architektura PRL | Elewacja | Sklep | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły