To ma być wzorcowy remont. Park miejski w Białej Piskiej

Zielone miejsce wkrótce się zmieni. Park miejski w Białej Piskiej zostanie przebudowany według projektu, który przygotowali architekci z pracowni Restudio Jacaszek Architekci.

Biała Piska to niewielka miejscowość położona w województwie warmińsko-mazurskim. Na co dzień mieszka tu około 4 tys. osób. Pod względem historyczno-etnograficznym Białą Piska znajduje się na Mazurach, wiele tu jezior i terenów zielonych. Wkrótce mieszkańcy zyskają nowe miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Projekt obejmuje rewitalizację istniejącego parku miejskiego w Białej Piskiej oraz rozbiórkę starej i budowę w jej miejsce nowej sceny plenerowej. Celem projektu jest utrzymanie naturalnej formy parku leśnego. Rewitalizacja parku miejskiego poszerzy tereny rekreacyjne miasta Biała Piska, zwiększy jego potencjał turystyczny oraz poprawi standard organizacji imprez plenerowych.

Projekt przygotowany przez architektów zakłada dwie główne interwencje: stworzenie wielofunkcyjnej polany ze sceną plenerową, budynkiem zaplecza dla artystów i drewnianymi pergolami. Drugą jest budowa kameralnej polany zorganizowanej wokół zabytkowego dębu w zachodniej części parku.

Oba miejsca połączone będą systemem żwirowych alejek parkowych oraz naturalnych przedeptów. Ponadto w obrębie parku powstaną ścieżki edukacyjne i plac zabaw z ekologicznymi urządzeniami rekreacyjnymi.

Elementy małej architektury, wykonane z naturalnego drewna nie dominują w parkowym otoczeniu. Wertykalne rytmy okładzin elewacyjnych oraz miękkie formy małej architektury dobrze komponują się z istniejącym drzewostanem i niską roślinnością.


Pergole – charakterystyczny dla tego projektu element małej architektury, organizują przestrzeń wokół sceny i stanowią swoiste kulisy definiujące kształt wnętrza parkowego. Parawanowe ściany pergol oddzielają akustycznie i wizualnie przestrzeń widowni od sąsiadującego układu komunikacji kołowej – opisują autorzy projektu.

Obiekty budowlane wykonane będą z naturalnego drewna zabarwionego hybrydowymi olejami z pigmentem czarnym, co umożliwi utrzymanie jednolitej kolorystyki elementów małej architektury w czasie naturalnego procesu patynowania drewna.

projekt: Restudio Jacaszek Architekci sp. z o.o.

zespół autorski: Maciej Jacaszek, Rafał Jacaszek, Marta Marszałek, Marta Akincza, Karolina Lebiedzińska

Czytaj też: Place, Skwery, Parki  | Miasto | Meble miejskie | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie