To najlepiej zrewitalizowana miejska przestrzeń w Polsce. Plac Wolności w Łodzi

Plac Wolności w Łodzi zdobył I nagrodę w konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce w 2024 r. Plac zyskał nowy układ funkcjonalny, a jego centralna część więcej zieleni. Projekt przebudowy placu przygotowali architekci z pracowni A2P2 architecture & planning oraz mamArchitekci.

Plac Wolności jest jednym z najważniejszych placów w centrum Łodzi. Jego przebudowa przywróciła mu dawną świetność i śmiało może być teraz uznawany za jedną z architektonicznych wizytówek miasta.

Jeszcze niedawno plac był miejscem, które nie zachęcało do zatrzymywania się. Przecięty torami tramwajowymi i jezdniami służył głównie do komunikacji. Dodatkowo betonowa nawierzchnia, z minimalną ilością zieleni sprawiła, że miejsce było nieprzyjazne, zwłaszcza w upalne dni. Zakończona wiosną 2024 r. przebudowa sprawiła, że teren został uporządkowany i stał się przyjaznym miejscem dla mieszkańców i turystów.

Plac Wolności został założony w latach 20. XIX wieku jako Nowy Rynek na końcu ulicy Piotrkowskiej, wciąż najdłuższej ulicy w Polsce (ponad 4 km długości). Początkowo pełnił funkcję targowiska i przystanku dla konnych powozów. Wraz z wprowadzeniem tramwajów w 1898 roku stał się reprezentacyjnym placem miejskim. W 1918 roku, aby upamiętnić odzyskanie niepodległości przez Polskę, został przemianowany na „Plac Wolności”. Pod Placem znajduje się „Dętka”, owalny zbiornik na wodę deszczową, który można zwiedzać.

Kompleksowa przebudowa została przeprowadzona w ramach Programu Rewitalizacji Obszaru Centrum Łodzi. Betonową nawierzchnię placu zastąpiono zielenią: 64 drzewami, tysiącami krzewów, traw, bylin i roślin cebulowych. Nawierzchnia została zaprojektowana tak, aby jak najwięcej wody deszczowej kierować w kierunku terenów zielonych. Zbierają one deszczówkę, zmniejszając potrzebę sztucznego nawadniania. Ogrody deszczowe pozwalają na retencję wody deszczowej w obrębie Placu, zamiast jej odprowadzania do kanalizacji. Różnorodne nasadzenia zwiększają bioróżnorodność i dostarczają pokarmu ptakom i owadom.

Ciekawostką jest Wielki Pomnik Ludzi Łodzi, składający się z 600 tabliczek z okazji 600-lecia miasta, stał się nową atrakcją turystyczną.

Kapituła Konkursu nagrodziła transformację Placu Wolności doceniając jej wpływ na życie mieszkańców Łodzi, którzy otrzymali atrakcyjną, komfortową i bezpieczną przestrzeń w centrum miasta – czytamy w uzasadnieniu na stronie konkursu.

zdjęcia: Rafał Tomczyk

projekt: A2P2, mamArchitekci

Czytaj też: Łódź | Place, Skwery, Parki | Miasto | Polecane | whiteMAD na Instagramie