To raj minimalisty. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie

Jego wnętrze zaprojektował architekt Jacek Jaskóła z pracowni JJ architekci. Powierzchnia mieszkania w Krakowie wynosi 140 m kw. Apartament znajduje się w nowym budynku na krakowskim Podgórzu.

W tej realizacji liczył się każdy detal. W tym genialny widok za oknem. Apartament na krakowskim Podgórzu oferuje widok na Wisłę i Kazimierz. Architekt zaproponował, by wnętrze utrzymane zostało w stonowanych barwach ziemi. Ograniczył więc paletę barw, wykorzystał naturalne materiały i postawił na proste formy uzupełnione o minimalistyczne detale i klasyki dizajnu.

Założenie było takie, by w szerszej perspektywie to właśnie widok za oknem dominował, a dopiero w późniejszym kontakcie wybijają się jakość materiałów, forma i sztuka. Ten projekt został stworzony nie dla efektu “wow”, ale z zamysłem upływu czasu, niczym jak film którego zdarzenia, czas oraz krajobrazy prowadzą widzów – opisuje architekt.

Właściciel miał konkretne oczekiwania wobec wnętrza. Chciał, by powstała wygodna strefa do pracy, która będzie połączona z częścią mieszkalną i będzie gwarantować widok na Wisłę. Nad całym apartamentem mieści się taras na który prowadzą spiralne schody w kolorze blado różowo-koralowym, jest to jedyny i celowy akcent kolorystyczny, a jego zamiarem było stworzenie formy rzeźbiarskiej z funkcji schodów.

Wszystkie materiały wykończeniowe są w odcieniach beżowego i szarego, stały się tłem dla mebli, lamp i detali które są tylko o kilka tonów ciemniejsze a także dzieł sztuki. Minimalistyczna sypialnia ze świetlikiem na dachu, którego poziom przyciemnienia można regulować, jest utrzymana konsekwentnie w ciepłych jasnych barwach, rzeźbiarska forma fotela Orange projektu Hansa Olsena i lamp Bloom Stripe projektu Svend Aage Holm-Sørensena firmy Warm Nordic to poza drzwiami do łazienki z brązowego szkła z lamelami jedyne akcenty tego wnętrza.


Dwie łazienki i toaleta różnią się od siebie tylko odcieniami; kamienne wykończenie daje wrażenie jaskini, wrażenie potęguje świetlik. W głównej łazience efekt surowej jaskini równoważy sauna w drewnianym wykończeniu.

Gabinet zgodnie z wytycznymi mieści się w części salonu, został wydzielony poprzez regał ze sklejki Intterno a z drugiej strony przez ruchome drzwi z dymionego szkła, w ten sposób można wyizolować przestrzeń do pracy od pozostałej części mieszkania nie tracąc widoku za oknem.

Kuchnia z wyspą z marmuru wydziela przestrzeń jadalni z umieszczonymi w niej klasykami dizajnu, takimi jak stół Tulip projektu Eero Saarinena czy krzesłami S34 projektu Marcela Breuera. W tej przestrzeni nie zabrakło rzeźb, wiszące Mobile oraz miecze miecznika w części jadalni a na wyspie kuchennej dwa obiekty Przemka Branasa z wystawy “Model głowy człowieka, którego w życiu ominęło wszystko”, którą można było oglądać w pobliskiej Cricotece.

W części wypoczynkowej znajduje się bardzo duża sofa, nad którą wisi tryptyk Marcina Brodowskiego. Przestrzeń ta została uzupełniona o stoliki polskich marek, których oryginalne formy idealnie kontynuują pierwotną koncepcję projektu.

Rzeźba z serii “Metero” Michała Aneli przy samym oknie idealnie załamuje światło, wygląda tak, jak gdyby przynależała do tego wnętrza, a co najmniej była stworzona w tej samej pracowni co obrazy Brodowskiego.

fot. Polewany Photos | polewany.com

Czytaj też: Kraków | Mieszkanie | Wnętrza | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły