fot. Ewelina Wołejko/UMS

To symbol miasta. Latarnia Morska w Sopocie otwarta po remoncie

Jest źródłem światła dla polskiego wybrzeża. Położona w Sopocie latarnia morska zbudowana została w 1903 roku. Jej wysokość to 30 m. Obiekt został wyremontowany i ponownie udostępniony turystom i mieszkańcom.

Formalnie obiekt nie jest już latarnią morską. Zasięg światła od 1999 roku wynosi zaledwie 7 mil morskich i według obowiązujących kryteriów sopocka wieża nie klasyfikuje się do miana latarni, jednak ze względów historycznych ciągle jest tak nazywana.

Historia obiektu sięga początku XX wieku, kiedy w 1903 roku w Sopocie zbudowano zakład balneologiczny działający do II wojny światowej. Po zakończeniu działań wojennych obiekt przejęło miasto, a w środku otwarto łaźnię. Już w połowie lat 50. budynek został przekazany Szpitalowi Reumatologicznemu. Dziś to zabytkowy obiekt ciągle pełniący funkcję szpitalną.

Niewiele osób wie, że sopocka wieża była kiedyś… kominem! Konstrukcja była częścią szpitalnej kotłowni, którą zmodernizowano w 1975 roku. Wtedy też istnienie tak dużego komina stało się zbędne, dlatego postanowiono umieścić w górnej części źródło światła i przebudowano wnętrze. Na szczyt 30-metrowej wieży można się dostać pokonując 136 schodów. Z tarasu widokowego można oglądać panoramę Zatoki Gdańskiej i Trójmiasta.

fot. Ewelina Wołejko/UMS

Niedawno latarnia morska została wyremontowana. Prace kosztowały 1,3 mln zł. W tej kwocie udało się wymienić dach, stolarkę, odnowić elewację i wykonać remont wnętrza. Inwestycja została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego, budżetu gminy Miasta Sopotu, Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz ze środków własnych szpitala. Remont trwał 6 miesięcy.

źródło: UM Sopot

Czytaj też: Sopot | Zabytek | Renowacja | Detal | Historia | whiteMAD na Instagramie