Toalety miejskie nie muszą szpecić krajobrazu. W Polsce coraz częściej przykłada się uwagę nie tylko do podstawowej funkcji, jaką muszą pełnić szalety miejskie, ale również do ich estetyki. Za jeden z takich przykładów można podać toaletę miejską, która powstała w 2013 roku w Pobierowie.
Obiekt miejskiej toalety w Pobierowie zlokalizowany jest na mocno zadrzewionej działce, w okolicach dworca PKS, przy jednej z głównych ulic nadmorskiej miejscowości. Główną ideą projektu było stworzenie charakterystycznego obiektu, który naturalnie wtopi się w otaczający krajobraz.
Założenie tworzą 4 niezależne pawilony mieszące toaletę damską, toaletę męską, pomieszczenie nadzoru oraz mały lokal usługowy. Głównym celem koncepcji było zachowanie istniejących drzew – poszczególne kubiki tworzące program funkcjonalny obiektu usytuowano między istniejącymi drzewami.Dodatkowym zabiegiem, integrującym nowy obiekt z krajobrazem są lustrzane elewacje, wykonane z blachy nierdzewnej polerowanej na wysoki połysk. Poszczególne ściany odbijają najbliższe otoczenie, dodając dynamiki prostym w formie, prostopadłościennym obiektom. We wnętrzu założenia ściany pokryto blachą w kolorze szarym, wyróżniając między obiektami wewnętrzną przestrzeń. Również w centralnej części obiektu udało się zachować rosnące na działce drzewo, podkreślając główną ideę koncepcji. Obiekt, dzięki dynamicznym, lustrzanym elewacjom wyróżnia się na tle pozostałych budynków o podobnej funkcji.
Słowo o architektach:
AKCENT Pracownia Projektowa – pracownia założona została w 1992 roku przez architektów Romualda Saczewę oraz Leszka Świątka. Pracownia współpracuje z inwestorami prywatnymi oraz publicznymi, głównie na obszarze województwa pomorskiego – w Szczecinie i jego okolicach oraz w miejscowościach nadmorskich. W ich portfolio znaleźć można obiekty w różnej skali – od projektów domów jednorodzinnych, poprzez małe obiekty i pawilony handlowe, na wielobranżowych projektach budynków usługowych i osiedli mieszkalnych kończąc.