Toruń: ceglana ikona miasta już gotowa. Grand Bulvar na zdjęciach

To inwestycja, której powstanie zapowiadaliśmy już kilka lat temu. W Toruniu zakończono budowę Grand Bulvar. To apartamentowiec w centrum miasta, który stanowi połączenie nowoczesnej architektury z industrialnym stylem i historyczną tkanką.

Grand Bulvar jest obecnie najładniejszym miejscem do życia w Toruniu. Wewnątrz powstały wielopoziomowe apartamenty z antresolami, miejskimi ogródkami, klimatycznymi piwniczkami oraz potężnymi przeszkleniami. Przestrzenie wspólne charakteryzuje wysoki standard wykończenia. Podobnie jak apartamenty, których powierzchnia wynosi od 67 do 215 m kw. Grand Bulvar jest kameralną inwestycją – lokali mieszkalnych przygotowano zaledwie 40. Przyszli nabywcy mogą więc liczyć na pełen komfort, ciszę i spokój.

Budynek znajduje się w ścisłym centrum miasta. Zbudowany został w wyniku przebudowy historycznej pralni garnizonowej z 1890 roku. Projekt przebudowy przygotował architekt Rafał Mysiak zdobywca Bryły Roku 2013. Historyczna zabudowa stanowi aż 40 procent ogólnej powierzchni obiektu. Natomiast 60 procent to nowoczesna architektura, która wizualnie koresponduje ze starą częścią.

Podczas budowy konieczne było przeprowadzenie prac odkrywkowych, które trwały osiem miesięcy. Podczas tych prac odkryto piwnicę, która ma 130 lat oraz oryginalne mury. Stara część została poddana renowacji – wymieniono dach, wszystkie stropy, stolarkę okienną i instalacje. Nad całością prac czuwał konserwator zabytków. W efekcie miejsce zyskało unikalny charakter.


Mariaż starej architektury z nową to zawsze spore wyzwanie. Aby zakończyło się sukcesem potrzebne są naprawdę dobry projekt oraz wysokiej jakości materiały. Przykładem udanego łączenia starego z nowym jest chociażby Stary Browar w Poznaniu, czy gmach Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Ten ostatni projektował właśnie Rafał Mysiak, który nad projektem Grand Bulvar pracował ponad trzy lata. Architekt wielokrotnie go zmieniał, przerabiał, udoskonalał. Cel był jeden – odnalezienie balansu pomiędzy wysoką funkcjonalnością a szacunkiem do historii. Wszystko wskazuje na to, że Grand Bulvar stanie się nową architektoniczną ikoną Torunia.

Czytaj też: Toruń | Cegła | Osiedle | Mieszkanie | Minimalizm

źródło: materiały prasowe Grand Bulvar