Toruń: leśne osiedle według projektu Kuryłowicz & Associates

Leśne osiedle to kameralna inwestycja mieszkaniowa. Architekci zaprojektowali budynki tak, aby umożliwić mieszkańcom kontakt z przyrodą.

Nowe budynki zespołu mieszkalnego “Naturia” zaprojektowali architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates. Kompleks powstaje na osiedlu Jar w północnej części Torunia. Obecnie bardziej niż kiedykolwiek istnieje świadomość, że naturalny krajobraz jest cennym dziedzictwem, które architektura może i powinna wzmacniać, jednocześnie chroniąc je, aby mogło zostać przekazane przyszłym pokoleniom.

Stosunek człowieka do przyrody, a następnie architektury do krajobrazu jest nieustannie odnawiany. Architektura budowana w naturalnym krajobrazie to poetycka eksploracja, która finalnie ukazuje nowe spojrzenie na projekt – mówi prof. Ewa Kuryłowicz, Generalny Projektant, Kuryłowicz & Associates.

Podczas procesu projektowania układu budynków priorytetem dla architektów oraz inwestora było zachowanie jak największej ilości drzew i utrzymanie leśnego charakteru tego miejsca, stąd redakcyjne określenie – “leśne osiedle”.

Budynki, które są położone wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych dzielnicy Jar, tworzą zwartą pierzeję ulic i niewielkiego placu miejskiego. Zabudowa w głębi działki ma natomiast charakter swobodnie rozrzuconych budynków. Pomiędzy budynkami tworzą się kameralne przestrzenie sąsiedzkie, naprzemiennie podzielone na dziedzińce wejściowe i przestrzenie z leśnymi strefami rekreacyjnymi. Cały teren został wyłączony z ruchu samochodowego, a ciągi piesze dopuszczają jedynie okazjonalny wjazd. Pod budynkami znajdują się parkingi podziemne rozplanowane tak, aby na części terenu zachować istniejące drzewa.


Ze względu na niewielką skalę zabudowy i walory przyrodnicze otoczenia, architektura osiedla odznacza się prostą, jednolitą i przyjazną formą. Jasnoszare elewacje współgrają z okładzinami i przegrodami wykonanymi z pionowych lamelek z jasnego drewna. Ażurowo – drewniane przegrody będą chronić wnętrza mieszkań przed nadmiernym przegrzewaniem się, a także zapewnią mieszkańcom większą prywatność. Część budynków zaprojektowana została w okładzinie tynkowanej, a część w okładzinie z płytek klinkierowych nawiązujących do lokalnych tradycji architektury ceglanej.

„Naturia” to miejsce, w którym architektura przeplata się z przyrodą, kłaniając się drzewom i dając mieszkańcom poczucie harmonii i spokoju – dodaje Maria Saloni-Sadowska, Kierownik Projektu, Kuryłowicz & Associates.

Toruńskie osiedle „Jar” to duży teren, którego objętość przekracza 400 hektarów. Jest on objęty specjalnym miejskim planem zagospodarowania przestrzennego, który zakłada stworzenie nie tylko nowych lokalizacji mieszkaniowych, ale także realizację rozbudowanego planu funkcjonalnego oraz przestrzeni publicznych, które będą dodatkowo skomunikowane z samym centrum Torunia.

Czytaj też: Osiedle | Toruń | Drewno | Kuryłowicz

źródło: Budlex, Kuryłowicz & Associates

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły