Toruń: połączyli dwie kawalerki, by stworzyć wymarzone mieszkanie

Jagoda jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Po obronie dyplomu magisterskiego w 2016 roku otrzymała propozycję pracy jako architekt w Norwegii. Na co dzień projektuje budynki jednorodzinne oraz wypełnia ich wnętrza. Okazjonalnie podejmuje się także indywidualnych projektów w Polsce.

Projekt mieszkania powstał dla Kasi i Łukasza, którzy chcieli zamieszkać w mieszkaniu powstałym z połączenia dwóch kawalerek. Mieszkanie znajduje się w zabytkowej kamienicy, niedaleko ścisłego centrum Torunia. Lokal znajduje się na ostatnim piętrze budynku, co zapewnia niesamowity widok na okolicę. Atutem okazał się być tutaj dość obszerny balkon.

Ideą projektu było stworzenie optymalnej przestrzeni, która miała sprostać wielu potrzebom. Wewnętrzne działowe ściany obu kawalerek, zostały całkowicie przemodelowane i zastąpione nowym podziałem funkcjonalnym, który zawiera niemałą kuchnię, salon, dwie sypialnie, garderobę oraz łazienkę – opisuje autorka projektu.

W wyniku stosowanego rozmieszczenia pomieszczeń uzyskano łącznie 54 m kw. powierzchni użytkowej. Przekucie ściany dzielącej kawalerki pozwoliło na umiejscowienie sporej wielkości korytarza, który dzięki przesuwnym skrzydłom drzwiowym pozostałych pomieszczeń, stał się dopełnieniem przestrzeni wnętrza.

Dzięki temu wrażenie przestrzeni można optycznie wzmocnić, pozostawiając otwarte skrzydła przesuwne. Duże okno, a zarazem drzwi balkonowe narzucają oś symetrii wnętrza, która została przełamana zabudową kuchenną.

Projektując wnętrze projektantka najpierw sprawdziła, jakie materiały i kolory właściciele lubią najbardziej. Kolorystycznie ograniczyła się do palety barw: bieli i szarości, które dopełniają dębowy parkiet. Dodatki w kolorze czarnym akcentują kontrast z kolei minimalistyczne meble oraz niewielka ilość regałów i półek uwydatnia stonowaną przestrzeń.

Projekt jest realizowany. Efekty prac będziemy mogli pokazać już za kilka tygodni.

Projekt: Jagoda Nowakowska