Tour First

Tour First: najwyższy wieżowiec Francji

Tour First od 2011 roku nosi dumne miano najwyższego wieżowca Francji. La Défense – dzielnica biznesowa obszaru metropolitalnego Paryża najeżona jest wysokościowcami, ale to właśnie Tour First, jak sama nazwa wskazuje, zajmuje pierwsze miejsce. Zastąpił on przestarzały biurowiec AXA, którego konstrukcję wykorzystali architekci z pracowni Kohn Pedersen Fox Associates.

Najwyższe wieżowce świata

Tym artykułem rozpoczynamy cykl #najwyższe wieżowce świata. W ramach tego cyklu będziemy opisywać najwyższe budynki z danych państw. Drugi artykuł o najwyższym wieżowcu w Niemczech znajdziecie TUTAJ.

Jego poprzednik, nazywany w latach 1974-1998 Tour UAP, został otwarty w 1974 roku. Budynek został zaprojektowany dla UAP przez Pierre’a Dufau i posiadał wówczas 39 kondygnacji oraz 159 metrów wysokości. Ogólny wygląd i plan wieżowca nawiązywał do kształtu trójramiennej gwiazdy, a kąt zawarty pomiędzy każdym z ramion wynosił 120 stopni. Ten szczególny kształt wybrano po to, aby symbolizował połączenie trzech francuskich firm ubezpieczeniowych, które były początkiem UAP.

Drapacz chmur widziany znad Sekwany. Autor: Arthur Weidmann Źródło: Wikimedia Commons, licencja CC BY-SA 2.0

Tour First


Wieżowiec został przemianowany w 1998 roku na Tour AXA, kiedy firma UAP została kupiona przez firmę ubezpieczeniową o tej nazwie. Od roku 2007 prowadzone były prace renowacyjne budynku na wielką skalę, polegające na zwiększeniu jego wysokości do 225 metrów i 56 kondygnacji, a jego powierzchni z 68000 m² do 87707 m². Zmianie uległa również elewacja, którą pokryto szkłem. Ostatnie prace przy przebudowie obiektu trwały do 2010 roku, lecz nowe otwarcie miało miejsce rok później. Stacja metra Esplanade de la Défense i stacja kolejowa La Défense łączą wieżowiec z transportem publicznym paryskiej aglomeracji. Obecnie jest to najwyższy drapacz chmur we Francji i drugi najwyższy budynek. Przewyższa go jedynie Wieża Eiffla. Przewiduje się, że Tour First straci swój tytuł na rzecz powstającego już wieżowca The Link, którego budowa ma zakończyć się do 2025 roku.

Biuro projektowe: Iosis
Kierownicy projektów: Kohn Pedersen Fox (KPF), Saubot et Rouit Associés (SRA) i Coteba
Generalny wykonawca: Bouygues Bâtiment Île-de-France (spółka zależna Bouygues Construction)

Źródła: wikiwand.pl, archdaily.com

Czytaj też: Francja | Paryż Wieżowiec | Elewacja | Architektura | Szkło  | whiteMAD na Instagramie