Tour Triangle 2, budynek który ma stać się nową ikona Paryża

Czy słynna wieża Eiffla powinna się bać rosnącej wkrótce konkurencji – Tour Triangle? Pod koniec czerwca kontrowersyjny projekt nowego futurystycznego budynku został zaakceptowany przez paryskie merostwo. Tak jak podczas powstawania Metalowej Damy, nowa inwestycja już od 7 lat , kiedy to projekt został przedstawiony, budzi wiele sprzecznych odczuć. Będzie to pierwszy od 1974 roku wieżowiec, który stanie w Paryżu, w 15stej dzielnicy. Inauguracja szklanej wieży zaplanowana jest w 2020 roku.

Paryżanie podzielili się na dwie grupy. Na zwolenników i przeciwników 42 piętrowej wieży, którzy uważają, że propozycja szwajcarskiej grupy architektów, Herzog& de Meuron nie pasuje do niskiej zabudowy stolicy Francji. Miasto słynnie z klasycznego stylu i budynków pamietających przebudowę miasta za czasów barona Haussmana. Wieża Eiffla jednak może być spokojna, mierząc 324m, będzie nadal wyższa od swojej młodszej 180 metrowej siostry. Drugim argumentem jest cena inwestycji. Projekt kosztuje aż 500 milionów euro. Ponad to Partia Zielonych przestawia dane przedstawiające budynek jako niewydajny energetycznie.

Przeciwnicy początkowo wygrali spór i plany inwestycji zostały odrzucone przez Radę Miejską w listopadzie zeszłego roku. Wybory te wzbudziły wiele kontrowersji, ponieważ mer Paryża, Anne Hidalgo uznała pierwsze głosowanie jako nieważne i zaproponowała kolejne wybory. Pod koniec czerwca tego roku plan jednak został przyjęty, wraz z nim mer Paryża Anne Hidalgo świętowała polityczne zwycięstwo.

Zwolennicy Trójkątnej Wieży zachwycają się designem i pozytywnie przyjmują unowocześnienie miasta. Jak donosi francuski dziennik Le Monde, ta inwestycja stworzy 5 000 miejsc pracy. Jest to ważna karta przetargowa w kraju, gdzie bezrobocie młodych wynosi ok 25%. Innym ważnym aspektem i zarazem odpowiedzią na zarzuty Partii Zielonych są korzystne rozwiązania energetyczne budynku. Projektanci Triangle Tour podkreślaj, że wieża będzie o 30% bardziej wydajna jeśli brać pod uwagę termoregulację, niż jest to wymagane w przepisach Grenelle (268 zobowiązań wobec środowiska).

Dodatkowo w wieży znajdować się będzie 4-ro gwiazdkowy, luksusowy hotel

 mieszczący 120 pokoi wraz z restauracją oraz barem. Dodatkowe 70 m kw. zostało przeznaczonych dla powierzchni biurowej. Co ciekawe, podczas pierwszego głosowania nad przyjęciem projektu nie zawierał on hotelu, a powierzchnia ta była całkowicie poświęcona powierzchni biurowej.

Jak oceniacie Tour Triangle? Będzie to budynek przyszłości, który unowocześni miasto i stanie się kolejnym powodem dla turystów by odwiedzić Paryż?

10394034_10153376457854638_3121141578712332169_n

autor: Karolina Hein