chiński dom

Tradycyjny chiński dom po przebudowie. W centrum szklany dziedziniec

Architekci z pracowni ARCHSTUDIO wykonali projekt modernizacji zabytkowego domu w jednej z najstarszych dzielnic Pekinu. Tradycyjny chiński dom zyskał ogromne przeszklenia, dzięki którym można przebywać na dziedzińcu niezależnie od pogody.

Budynek był w fatalnym stanie. Jego renowacja musiała być kompleksowa i swym zasięgiem objęła siedem części domu. Obiekt powstał jako rezydencja, dlatego prócz licznych pokoi mieszkańcy korzystać mogą z trzech osobnych dziedzińców. Architekci z biura ARCHSTUDIO postanowili gruntownie odnowić najstarsze fragmenty budynku, usunąć architektoniczne naleciałości, które dobudowano przez ostatnie dziesięciolecia i powiększyć chiński dom o nowy fragment.

Projektantom udało się odnowić rezydencyjny kompleks. Naprawiono wszystkie powierzchnie, wzmocniono konstrukcję i powrócono do oryginalnego wyglądu budynku. Z nowej architektury należy wskazać na łazienkę, kuchnię i garaż. Jednak największe wrażenie robią dziedzińce, które zostały mocno przeszklone.

Architekci zaproponowali stworzenie werandy, która biegnie przez dziedziniec i pełni funkcje ciągu komunikacyjnego. Weranda połączyła wszystkie części budynku i na całej swej długości zyskała szklane ściany. Domownicy nie muszą więc jak ich przodkowie szybko przemykać z jednej części do drugiej, teraz można wygodnie poruszać się po całym kompleksie nie zwracając uwagi na warunki atmosferyczne.

chiński dom


Kolejna przeszklona przestrzeń pojawiła się przed głównym wejściem do budynku. Architekci zaprojektowali ją tak, aby mogła funkcjonować jako garaż. Mimo nowoczesnej formy, dzięki specjalnie wybranym materiałom można odnieść wrażenie, że renowację budynku przeprowadzono w sposób wzorcowy. Obiekt nie udaje zabytku, oryginalny charakter gmachu został podkreślony przez nowoczesny design.

Projektując budynek architekci pamiętali o każdym detalu. Szklane ściany są zakrzywione, dlatego ich realizacja była jednym z większych wyzwań, przed jakimi stanęli projektanci. Dodatkowo dobierali materiały wykończeniowe tak, aby zachować ślady przeszłości i przedstawić kontrast z połączenia nowego i starego.

Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Chiny | Zabytki | Renowacja

źródło: ARCHSTUDIO