Tramwaj MODERUS GAMMA wyjechał na poznańskie tory

Jak twierdzi producent, to najnowocześniejszy tramwaj w Polsce. Jego premiera miała miejsce pod koniec listopada ubiegłego roku.  A od kilku dni podróżować nim mogą poznaniacy.

Moderus Gamma to jednoprzestrzenny, niskopodłogowy, tramwaj przegubowy wyprodukowany przez przedsiębiorstwo Modertrans z Poznania, którego zakład zlokalizowany jest w pobliskich Biskupicach. Pierwsza koncepcja tramwaju Gamma została opracowana już w 2007 roku, ale niestety niedługo potem projekt został porzucony. Powrócono do niego w 2013, kiedy to Modertrans otrzymał dofinansowanie na realizację swojej koncepcji.

Tramwaj oficjalną premierę miała 18 listopada w Poznaniu a od kilku dni cieszy oko Poznaniaków. Pojazd posiada sześć par drzwi, wyposażone w specjalne ramy świetlne sygnalizujące ich otwieranie i zamykanie. W środku znalazły się 63 miejsca siedzące stałe oraz dodatkowe 3 uchylane. Tramwaj może przewozić również około 181 osób na miejscach stojących. Oznacza to, że jednocześnie może nim podróżować blisko 240 osób.

Do dyspozycji pasażerów jest również klimatyzacja, interkom, system informacji pasażerskiej, interaktywny panel, 12 ładowarek USB oraz rampy i stanowiska dla osób niepełnosprawnych. Motorniczemu natomiast jazdę umilać będą wielofunkcyjne panele dotykowe i nastawnik jazdy zintegrowany z fotelem, a  także niewielka lodówka. Ta ostatnia przyda się zwłaszcza w cieplejsze dni. Ponadto zastosowany został układ poziomujący, który utrzymuje stałą wysokość podłogi bez względu na zmianę obciążenia.

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły