Jego projekt wykonał Paweł Konopczyński. Triform to mebel, który umożliwia zmianę swojego wyglądu, dzięki czemu może zostać dostosowany do nowych funkcji. Składa się z zestawu elementów dających wiele opcji do zmian i tworzenia nowych rozwiązań.
Projekt Triform – mebel do złożenia to projekt, który przygotował Paweł Konopczyński podczas studiów na wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej. Projekt powstał w ramach zajęć z innowatyki, które prowadzi dr hab. inż. arch. Magdalena Gyurkovich.
Triform to zestaw elementów pozwalających na tworzenie modułowych mebli według własnego projektu. Głównym celem projektu jest zapewnienie użytkownikom maksymalnej swobody w aranżacji wnętrz dzięki elastycznym i łatwym w montażu komponentom. Jest to odpowiedź na funkcjonalne, wielozadaniowe rozwiązania w przestrzeniach mieszkalnych oraz komercyjnych.
Poszukiwania koncepcji
Zadaniem studenta było stworzenie innowacyjnego rozwiązania. Poszukiwania koncepcji rozpoczął od analizy przedmiotów codziennego użytku. Pierwszym pomysłem była przenośna lampka kula z wbudowanym źródłem energii. Następnie skupiono się na problemie zawieszania przedmiotów, czego efektem było opracowanie uchwytu wielofunkcyjnego. Po wielu próbach zdecydowano się na zupełnie inne rozwiązanie – finalnie opracowano zestaw elementów, do stworzenia własnego mebla. Celem rozwoju projektu była redukcja elementów, tak by składał się z jak najmniejszej ich liczby.
Konstrukcja i materiały
Opracowany zestaw Triform składa się z dwóch sklejek o różnych rozmiarach, które łączy się za pomocą narożnych połączeń typu puzzle. Elementy te wykonano z wytrzymałego plastiku z recyklingu, który jest odporny na odkształcenia.
Dzięki temu projekt cechuje się trwałością oraz proekologicznym podejściem do designu. Każda sklejka posiada dwie precyzyjnie frezowane krawędzie, które idealnie współgrają z narożnymi połączeniami, gwarantując stabilność konstrukcji. Dodatkowo, na bokach pozbawionych frezowania umieszczono otwory umożliwiające montaż bolców i wkładów, co pozwala na przestrzenne budowanie kompozycji – tłumaczy Paweł Konopczyński.
Modułowość i możliwości rozbudowy
Podstawowy moduł to trójkąt prostokątny. Dokładając nowe elementy może zostać rozbudowany. Użytkowników ogranicza tylko wyobraźnia. Z powodzeniem mogą tworzyć oryginalne, trójwymiarowe kompozycje meblowe. Z takiego systemu można stworzyć półki, regały, stoliki i siedziska. Każdy element można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika, co czyni projekt niezwykle uniwersalnym i praktycznym.
Ekologiczne podejście i mobilność
Jednym z największych atutów projektu Triform jest jego mobilność i możliwość wielokrotnej konfiguracji. Lekkość konstrukcji sprawia, że meble można łatwo przestawiać i dostosowywać do zmieniających się potrzeb użytkowników. Dodatkowo zastosowanie połączeń typu puzzle z recyklingowanego plastiku wspiera troskę o środowisko.
projekt: Paweł Konopczyński
Czytaj też: Meble | Detal | Minimalizm | Polecane | whiteMAD na Instagramie