Trwa akcja sprzątania Warszawy. Oczyszczono już 2000 wiat i koszy

Akcję sprzątania Warszawy prowadzą pracownicy Zarządu Oczyszczania Miasta. To najczęściej skutki aktów wandalizmu – szpecące malunki usuwane są z wiat przystankowych i koszy.

Od początku roku na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta pseudograffiti usunięto z ponad 2000 elementów miejskiej infrastruktury. Pomazane wiaty ograniczają widoczność i po prostu źle wyglądają. Daleko im do miana sztuki.

Usuwanie pseudograffiti z wiaty przystankowej służby porządkowe traktują priorytetowo. W takich działaniach wyspecjalizowane są grupy interwencyjnego sprzątania, które usuwają nagłe zanieczyszczenia lub skutki wandalizmu. W tym roku ekipy porządkowe oczyściły już 1800 pomazanych przystanków – czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Problematyczne w sprzątaniu są kosze na śmieci. Mają nierówną, betonową powierzchnię. Podczas mycia kosza jego powierzchnia pokrywana jest środkiem czyszczącym, który następnie jest spłukiwany wodą pod dużym ciśnieniem. W tym roku z bazgrołów wyczyszczono już ponad 330 koszy, ale lista tych, które czekają na czyszczenie rośnie.

sprzątania warszawy


Zarząd Oczyszczania Miasta dba o czystość 4000 przystanków autobusowych i tramwajowych rozsianych w całej Warszawie. Do obowiązków Zarządu jest też opróżnianie i czyszczenie dwunastu tysięcy koszy na śmieci.

Które wiaty przystankowe będą czyszczone? O tym decydują kontrolerzy Zarządu Oczyszczania Miasta, ale nie tylko! Urzędnicy zachęcają mieszkańców, którzy najczęściej mogą natrafić na zabrudzone miejsce. Aby zgłosić brudną wiatę czy popisany kosz na śmieci wystarczy zadzwonić pod numer 19115 do Miejskiego Centrum Kontaktu. Urzędnicy spisują zgłoszone lokalizacje i wysyłają w takie miejsce służby sprzątające.

Czytaj też: Warszawa | Elewacja | Meble miejskie | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

sprzątania warszawy

źródło: UM Warszawa