To już 19. edycja największego święta designu w Polsce. Hasłem nowej edycji Łódź Design Festival 2025 jest nie_koniec / un_end. Przygotowane wystawy i wydarzenia łączą lokalne i globalne perspektywy projektowe, a widzom pozwalają odkryć procesy projektowe, które mają wpływ na stan zmieniającego się świata. Tegoroczna edycja Łódź Design Festival jest częścią oficjalnego programu wydarzeń towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Hasło przewodnie – nie_koniec / un_end – odzwierciedla podejście do designu jako procesu: otwartego, niedomkniętego, w którym liczy się zarówno eksperyment, jak i refleksja nad zmieniającym się światem. Organizatorzy przygotowali kilkadziesiąt wystaw i wydarzeń. Poznaliśmy też zwycięzców najbardziej prestiżowych plebiscytów – make me! oraz must have!. Wybrane projekty można zobaczyć na własne oczy, odwiedzając Centrum Festiwalowe.
make me! 2025 – laureaci
To jeden z najważniejszych międzynarodowych konkursów dla młodych projektantek i projektantów, którzy chcą zmieniać świat za pomocą designu. Jego celem jest promowanie odwagi, świeżego spojrzenia i innowacyjnych rozwiązań odpowiadających na realne potrzeby użytkowników. Finał konkursu odbył się we wtorek 20 maja. Dowiedzieliśmy się wtedy, które ze zgłoszonych propozycji młodych twórców zyskały uznanie konkursowego jury. Fundatorami nagród są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz firma Interprint, a w jury konkursu znaleźli się: Agnieszka Polkowska, Jacek Ryń, Maja Musznicka-Janiec, Kamil Białas, Maciej Głowacki i Michał Piernikowski.
Kto zwyciężył?
1. miejsce i nagroda pieniężna w wysokości 15.000 PLN
→ UNI – Obiekty wspierające interakcje społeczne w miejskich przestrzeniach lokalnych, projekt: Angelika Brzóska
2. miejsce [Ex aequo] i nagroda pieniężna w wysokości po 10.000 PLN
→ Uprząż stabilizująca psy z zaburzeniami zachowania podczas podstawowej opieki weterynaryjnej, projekt: Agnieszka Szmyd
→ Sono, projekt: Konstantin Diehl

Dodatkowo nagrody specjalne przyznali partnerzy wydarzenia. Nagroda LPP Award w wysokości 10.000 PLN trafiła do Dawida Fika za projekt Zmiana. Z kolei nagrodę Interprint Polska Award w wysokości 5.000 PLN otrzymali projektanci Hak Studio (Żaneta Korsak, Paweł Lasota) za projekt UMA – zastawa stołowa pobudzająca smak.
Kliknij, by powiększyć:
Projekty, które znalazły się w finalne konkursu make me! można zobaczyć na wystawie „make me! – Laboratorium Innowacji.
15 lat must have!
Plebiscyt must have świętuje swój jubileusz – to już 15. raz, kiedy został przyznany znak jakości najlepszym rodzimym wdrożeniom, które odznaczają się funkcjonalnością, estetyką i jakością wykonania. Wyróżnienie wskazuje Rada Ekspercka, którą w tym roku tworzą: Kamil Białas, Anna Chwalińska, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, Anna Grużewska, Krzysztof Miruć, Michał Piernikowski oraz Hanna Rydlewska.
W gronie 65 tegorocznych laureatów znalazły się zarówno obiekty codziennego użytku, jak i produkty zaawansowane technologicznie, edytorskie czy kolekcjonerskie. Reprezentują one różne dziedziny – od mebli i oświetlenia, przez tekstylia czy ceramikę, po aplikacje mobilne i systemy komunikacji wizualnej. Całą listę laureatów opublikowaliśmy w artykule TUTAJ.
Łódź Design Festival 2025. Najmocniejsze punkty
EverCity – miasto na wieczność
Jak powinno wyglądać miasto, które wspiera nas w długim, zdrowym i szczęśliwym życiu? Na to pytanie odpowie główna festiwalowa wystawa, kuratorowana przez Katarzynę Ludwisiak i Michała Piernikowskiego z ŁDF. – Naszym założeniem jest pobudzenie refleksji nad rolą designu i architektury w długofalowym planowaniu miejskim. Przyjrzymy się sposobom projektowania przestrzeni sprzyjających dobrostanowi mieszkańców, wspierających trwałość społeczną i środowiskową. „EverCity” ukaże miasto jako system naczyń połączonych, który musi działać w sposób odporny, adaptacyjny i przyszłościowy – wyjaśnia Ludwisiak. Wystawa powstała we współpracy merytorycznej z dr Agnieszką Labus, Małgorzatą Bielawską i Katarzyną Świętek z Fundacji LAB 60+, specjalizujące się w tematach inkluzywności i projektowania miast dla każdego etapu życia.
Archiblok, open programme, miejskie instalacje i wydarzenia towarzyszące
W programie tegorocznej edycji nie zabraknie jubileuszowej odsłony Archibloku – ostatniego dnia festiwalu (25 maja) odbędzie się jego 10. edycja, która pod hasłem „Miasta na miarę jutra” skupi się na przyszłości przestrzeni miejskich. Na wydarzenie składa się seria wystąpień oraz debata z udziałem ekspertów i ekspertek, takich jak Aleksandra Kulińska, Agnieszka Labus, Magdalena Milert, Jakub Szczęsny i Marcin Wojciech Żebrowski. Spotkanie poprowadzi Filip Springer.
Do programu dołączają również inicjatywy zgłoszone w ramach naboru open programme – wystawy, warsztaty i propozycje nadesłane z całej Polski. Uzupełniają je przygotowane przez organizatorów festiwalu instalacje na terenie Łodzi, które wprowadzają design w codzienność miasta: „State of mind” – ceramiczny mural Bartka Bojarczuka, „Nitka” – wielkoformatowa miejska rzeźba autorstwa Izabeli Bołoz, „Pływająca wyspa” na Księżym Młynie czy znajdująca się na dworcu Łódź Fabryczna „Ławka Relax”.
Festiwal to także działania edukacyjne i społeczne. – Łódź Design Festival to znacznie więcej niż przegląd projektowania. To przestrzeń testowania, współpracy i rozmowy o realnych potrzebach współczesnego świata. Ważnym punktem tegorocznego programu jest prezentacja badania „Zaprojektować polski design”, realizowanego we współpracy z Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych i agencją Linkleaders. Warto zwrócić także uwagę na nowy sezon naszego podcastu Różne Rzeczy – wylicza Michał Piernikowski, dyrektor festiwalu.
Łódź Design Festival trwa do niedzieli 25 maja. Więcej informacji na oficjalnej stronie https://lodzdesign.com oraz na profilu w serwisie Facebook: facebook.com/Lodz.Design.
źródło: materiały prasowe
Czytaj też: Łódź | Meble | Technologia | Detal | Wydarzenia | Polecane | whiteMAD na Instagramie