Trwa rozbetonowanie Warszawy. Zamiast betonowych płyt będzie zieleń!

Rozbetonowanie obejmie kilka punktów w Warszawie. Zarząd Zieleni Miejskiej realizuje projekt z prywatnym partnerem. To efekt realizacji umowy zawartej w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy, której sygnatariuszem jest firma E.ON.

W ramach prac usuniętych zostanie blisko 300 m kw. betonowej powierzchni. Zamiast płyt posadzona zostanie zieleń. Prace, które właśnie się rozpoczęły, są wykonywane na zlecenie Zarządu Zieleni. Zmiany czekają okolice skrzyżowania ulic Floriańskiej, Jagiellońskiej i ks. Kłopotowskiego, ulicę Nowowiejską przy pl. Politechniki oraz ulicę Żelazną i Aleje Jerozolimskie, gdzie właśnie zaczęło się usuwanie betonu.

Zielony Fundusz dla Warszawy umożliwia przedsiębiorcom włączenie się we wspólną walkę ze skutkami zmiany klimatu. Firma E.ON jest pierwszym partnerem Funduszu, a w ciągu ostatniego roku zawarliśmy już kilkanaście umów na łączną kwotę ponad miliona złotych! Pozyskane środki pomagają nam wspierać rozwój miejskiej zieleni i dbać o różnorodność biologiczną, co przekłada się na poprawę jakości życia mieszkańców stolicy – mówi Magdalena Młochowska, Dyrektorka Koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

W miejscach, które zakrywały ziemię posadzone zostaną drzewa, byliny i rośliny cebulowe. Efekty tych zmian w pełnej okazałości będzie można oglądać wiosną przyszłego roku.

Rok temu dołączyliśmy jako pierwszy partner do Zielonego Funduszu dla Warszawy, ponieważ traktujemy zaangażowanie w walkę ze zmianami klimatycznymi jako jeden z fundamentów naszej marki. Elementem misji E.ON są działania na rzecz społeczności lokalnych, w których funkcjonujemy. Jesteśmy przekonani, że zazielenianie stolicy pomoże stworzyć czyste i przyjazne otoczenie do życia dla mieszkańców Warszawy – komentuje Piotr Bonecki, marketing manager E.ON Polska.


Więcej zieleni w mieście to czystsze powietrze, obniżenie temperatury na chodnikach w upalne dni oraz bardziej komfortowa przestrzeń miejska dla mieszkańców. To także zachęta do spacerów czy jazdy na rowerze. Zamiana niektórych placów czy ulic w naturalne skwery to realne działanie na rzecz zapobiegania skutkom zmian klimatu. Rozbetonowanie Warszawy uwalnia obszar biologicznie czynny, aby zatrzymać wodę i łagodzić negatywne oddziaływanie miejskich wysp ciepła.

źródło: Zarząd Zieleni Miejskiej m.st. Warszawy

Czytaj też: Ekologia | Zieleń | Miasto | Warszawa | whiteMAD na Instagramie