Trzaskowski odbiera Rosji opuszczony blok. Powstaną mieszkania dla Ukraińców

Przed laty był zamieszkiwany przez radzieckich dygnitarzy. Opuszczony blok znajduje się przy ulicy Sobieskiego 100 w Warszawie. Po wieloletniej sądowej batalii prezydent Rafał Trzaskowski podjął decyzję o odebraniu go ambasadzie Rosji. Blok ma zostać przystosowany do potrzeb ukraińskich rodzin, które przybędą do Warszawy.

Modernistyczny budynek powstał dla pracowników biur radcy handlowego i ambasady ZSRR. Nad jego projektem pracowali architekci Piotr Sembrat i Janusz Nowak. Za część konstrukcyjną odpowiadał inżynier Andrzej Krawczyk. Charakterystyczną częścią budynku są kaskady oraz prześwit w środkowej części, który zamknięto na górze przestrzenią dwóch kondygnacji. W najwyższym punkcie ma 11 kondygnacji. Oddano go do użytku w 1978 roku – wtedy wprowadzili się tu pierwsi mieszkańcy.


Co ciekawe, podobne budynki dla swoich mieszkańców miała otrzymać Polska Ludowa w Moskwie. Stosowna umowę w 1974 roku podpisał Edward Gierek. Jednak strona polska nie otrzymała nigdy takich nieruchomości w stolicy ZSRR.

Blok na Mokotowie był opuszczony od końca 1989 roku. To popularne miejsce wśród osób, które lubią odkrywać opuszczone miejsca. Nie jest to jednak takie proste. Blok jest ogrodzony i pilnowany przez ochroniarza. Gmach opustoszał w połowie lat 90. W 2005 roku otwarto w nim Club 100, który był chętnie odwiedzany przez mieszkających w Warszawie Rosjan. Jednak klub nie przetrwał długo i również został zamknięty.

fot. Emptywords, źródło: wikimedia.org, licencja CC 4.0

Od miesięcy pracujemy nad przejęciem osiedla przy ul. Sobieskiego 100. Mamy prawomocne wyroki, jest wyznaczony komornik. Wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę zdecydowałem, że długofalowo urządzimy tam mieszkania na potrzeby ukraińskich rodzin z dziećmi – napisał Rafał Trzaskowski na swoim profilu w serwisie Facebook.

W 2016 roku warszawski sąd okręgowy nakazał Rosji wydanie Polsce nieruchomości.

Czytaj też: Warszawa | Modernizm | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

fot. Dariusz Majgier, źródło: Google Maps

źródło: UM Warszawa, materiały własne