ARCHITEKTURA

Trzęsienie ziemi w Turcji. Runął zamek mający niemal 2000 lat!

Trzęsienie ziemi w Turcji to jeden z największych kataklizmów ostatnich lat. W chwili pisania artykułu władze Turcji podają, że w wyniku trzęsienia ziemi zginęło co najmniej 1300 osób, a kilka tysięcy osób jest rannych. Co więcej zawaleniu uległo ponad 1700 budynków w tym cenny zabytek nazywany “ojcem tureckich zamków”. Wstrząsy o sile 7,8 stopnia w skali Richtera sprawiły, że warowna budowla z II wieku naszej ery runęła w zaledwie kilkanaście sekund. Pojawiło się nagranie z tego wydarzenia. 

Miasto Gaziantep jest jednym z miejsc, które bardzo dotkliwie odczuło ostatnie trzęsienie ziemi. Liczące ponad 2 miliony mieszkańców miasto zostało silnie zniszczone. Potężnemu żywiołowi uległy również ruiny zabytkowego zamku wznoszącego się ponad miastem.

„Niektóre bastiony we wschodniej, południowej i południowo-wschodniej części historycznego zamku Gaziantep w centralnej dzielnicy Şahinbey zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi, gruzy zostały rozrzucone na drodze. Żelazna balustrada wokół zamku była rozrzucona po okolicznych chodnikach. Mur oporowy obok zamku również się zawalił. W niektórych bastionach zaobserwowano duże pęknięcia” – poinformowała turecka państwowa agencja informacyjna Anadolu.

Warowna budowla, której początki sięgają czasów Hetytów, powstała na wzgórzu jako punkt obserwacyjny. W połowie VI w. n.e. Rzymianie zbudowali w tym miejscu nowy zamek. Po licznych przebudowach osiągnął on owalny kształt o obwodzie 1,2 km. Mury zbudowane były z kamienia, a konstrukcja składał się z 12 wież. Trzęsienie ziemi przetrzymały tylko resztki murów. Całe zamkowe wzgórze pokryte jest gruzem, który w efekcie drgań spadł także na pobliską drogę.

W internecie pojawiły się nagrania, które pokazują skalę zniszczeń. Część zamku zawaliła się w dół zbocza, zasypując lawiną głazów i kamieni pobliskie chodniki i budynku. Warto zaznaczyć, że w budynku znajduje się muzeum. Narazie brak informacji o ofiarach wewnątrz samego zabytku.

źródło: https://www.dailysabah.com/turkey/gaziantep-castle-collapses-after-magnitude-77-quake-hit-turkiye/news
zdjęcia: główne: Shutterstock / mitzo_bs, zdjęcie ilustracyjne: screen Twitter za BNO News Live

Czytaj też: Turcja  | Historia | Zabytek | Muzeum | Archialert | Wydarzenia

Recent Posts

Adam Szczęsny i jego lampy 3D. Poznajcie Yam Yest Design

Z wykształcenia jest architektem, ale odnalazł inny sposób na życie. Adam Szczęsny założył firmę Yam…

19 marca 2023

Goetheanum w Dornach w Szwajcarii. Jest jak betonowy pałac

Majestatyczna bryła od niemal stu lat dominuje nad krajobrazem malowniczej miejscowości Dornach. Jej projekt wykonał…

19 marca 2023

Dom pawilonowy w Przanowicach. Jest prosty i elegancki!

Dom pawilonowy w Przanowicach zaprojektowali architekci z pracowni MOOD Architekci. Zlokaizowany w jednej z podłódzkich…

19 marca 2023

Pierwszy mikrolas w Gdańsku. Przy jego sadzeniu pomógł japoński naukowiec!

Pierwszy mikrolas w Gdańsku został zasadzony we współpracy władz miasta i samych mieszkańców. Zielony zagajnik…

19 marca 2023

Tak działa uchwała krajobrazowa w Sopocie. Z miasta znikają pstrokate szyldy

Uchwała krajobrazowa działa w Sopocie od 2018 roku. Dzięki niej udało się usunąć wiele wielkoformatowych,…

19 marca 2023

Ma 177 lat. Dworzec kolejowy Rokiciny odzyska blask!

Dworzec kolejowy Rokiciny znajduje się w miejscowośći Rokiciny-Kolonia w województwie łódzkim. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło…

18 marca 2023

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej