fot. Kuba Pachowicz

Trzy Owce. Kameralne domki letniskowe pracowni +ARCHITEKTURA

Budynki zaprojektował architekt Maciej Kubicki prowadzący autorską pracownię architektoniczną PLUS Architektura. Ich projekt powstał z pomocą Jakuba Kubickiego, a za wnętrza odpowiada Katarzyna Kuchejda.

Domki letniskowe Trzy Owce zbudowane zostały przy ulicy Środkowej w Białce Tatrzańskiej w 2021 roku. Inwestorem w tym przypadku był sam architekt – Maciej Kubicki. Domki powstały z myślą o krótkoterminowym najmie. Można tu zamieszkać na kilka dni bez względu na porę roku. To gratka dla fanów górskich spacerów i miłośników obcowania z naturą.

Projektując budynki architekt chciał do minimum ograniczyć ingerencję w przyrodę. Domki mają podkreślać wyjątkowy charakter okolicy, a trójkątny kształt brył nawiązuje do kultowych domków letniskowych z okresu PRL typu “Brda”.

Każdy z budynków ma swoją nazwę: Wełenka, Śnieżynka i Czarnuszka. Każdy z nich może pomieścić po cztery osoby.

Trzy Owce walczyły o nagrodę w konkursie Nagroda Województwa Małopolskiego imienia Stanisława Witkiewicza. To konkurs, który wyróżnia najlepsze realizacje architektoniczne województwa małopolskiego. Realizacja spodobała się członkom jury, którzy przyznali inwestycji wyróżnienie w kategorii obiektów mieszkaniowych. Jak jury argumentuje swoją decyzję?

Wyróżnienie za twórczą interpretację regionalnych cech zabudowy, zarówno w odniesieniu do formy obiektów, ich usytuowania, jak i wnętrz oraz ornamentu – czytamy w uzasadnieniu członków jury.

fot. Kuba Pachowicz

Klasyczny kształt budynków został zestawiony z nowoczesnymi rozwiązaniami. Dwuspadowy dach zapobiega zaleganiu śniegu, co jest niezwykle ważne w górskim klimacie. Dodatkowo każda z brył w jednej, trójkątnej części została niemal całkowicie przeszklona. Ogromne okna zapewniają dopływ naturalnego światła, a gościom przebywającym wewnątrz oferują atrakcyjne widoki. Chatki mimo swojej bliskości, zostały ustawione w taki sposób, aby domownikom zapewnić poczucie prywatności – przez okna nie widać, co dzieje się w sąsiednich “Owcach”.

Przestrzeń wewnątrz składa się ze strefy dziennej w części parterowej oraz sypialni umieszczonej na antresoli. Każdy z budynków dysponuje opalaną drewnem balią ogrodową, która zapewnia ciepło w zimowe dni. Czujne oko fanów designu dostrzeże detale – to ornamenty, które wykorzystane zostały jako dekoracja wnętrz.

O architektach:

Pracownia architektoniczna +ARCHITEKTURA założona została w 2008 roku i do dziś działa w Białce Tatrzańskiej. To niewielki, ale utalentowany zespół składający się z młodych architektów. W swojej pracy pracownia skupia się na nietypowych i innowacyjnych projektach indywidualnych. – W naszej pracowni każde zadanie projektowe traktujemy indywidualnie, szukając adekwatnej odpowiedzi w kontekście i specyfice miejsca, oczekiwaniach inwestora i założeniach programowo-ekonomicznych – tłumaczą. W portfolio pracowni znaleźć można zarówno projekty budynków jednorodzinnych jak i przestrzeni publicznych.

źródło: +Architektura (www.plusarchitektura.com)

Czytaj też: Podróże | Domek letniskowy | Ciekawostki | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły