Trzy warszawskie place zamienią się w oazy zieleni! Miasto pokazało projekty

Trzy warszawskie place: Żelaznej Bramy, Bankowy i Teatralny zmienią się nie do poznania. Urząd miasta zaprezentował projekty i wizualizacje odmienionych przestrzeni, gdzie obecnie dominuje beton, asfalt i ruch samochodów. Nowe koncepcje funkcjonalno-przestrzenne zostały wypracowane w wyniku procesu projektowo-konsultacyjnego. Konsultacje społeczne odbyły się w czerwcu, listopadzie i grudniu 2023 r. Miały formę warsztatów, podczas których mieszkańcy i eksperci zostali zaproszeni do wspólnego projektowania. Za ich przeprowadzenie odpowiedzialni byli specjaliści z firmy MAU Mycielski Architecture & Urbanism.

Celem Urzędu było zdefiniowanie tego, jak ma wyglądać połączenie funkcji reprezentacyjnych placów i jednoczesna poprawa ich jakości jako miejsc spotkań, spacerów, odpoczynku i organizacji kameralnych wydarzeń kulturalnych. To kolejny krok w kierunku realizacji projektu Nowego Centrum Warszawy. Główną ideą jest wprowadzenie jak największej ilości zieleni oraz oddanie przestrzeni placów pieszym i rowerzystom. W ten sposób ratusz chce nie tylko odpowiedzieć na wyzwania towarzyszące kryzysowi klimatycznemu, ale także promować nowy model miejskiej mobilności.

Plac Teatralny ok. 1925 roku. Fot. Andrzej Jeżewski, Warszawa na starej fotografii, Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, Warszawa 1960, p. 84


Plac Teatralny
Koncepcja placu Teatralnego zakłada utworzenie po wschodniej i zachodniej stronie dwóch zieleńców o organicznych kształtach, a pomiędzy nimi, tuż przed wejściem głównym do Teatru Wielkiego, zaplanowano okrągłą fontannę nazwaną „teatrem wody”. Byłaby ona połączona kanałami z dwoma mniejszymi oczkami wodnymi urządzonymi przy bocznych zieleńcach. Całe założenie stanowiłoby atrakcyjną strefę zabaw dla dzieci, a dla dorosłych miejsce odpoczynku wśród drzew, krzewów i kwiatów. Koncepcja przewiduje również, że w zachodniej części placu mógłby powstać parking podziemny. Obiekt zaplanowano po stronie Teatru Narodowego, z rampą zjazdową od strony ul. Wierzbowej.

Plac Bankowy
Odmieniona wizja placu Bankowego w pewnym stopniu nawiązuje do czasów przedwojennych. Zamiast parkingu przy pomniku Juliusza Słowackiego przewidziano skwer z nowym elementem wodnym. Po zachodniej stronie, wzdłuż elewacji zabytkowych monumentalnych gmachów, pojawiłby się deptak dla pieszych i kolejny skwer. Niemal całą powierzchnię placu pokryłyby drzewa i różnego rodzaju zieleń, co byłoby wielką odmianą w tej zdominowanej przez beton przestrzeni. Pod uwagę brana jest przebudowa jezdni, torowiska tramwajowego i relokacja przystanków.Plac Żelaznej Bramy
Projektanci proponują ułatwić dostęp do placu, poprzez zbudowanie nowego przejścia dla pieszych, łączącego go z Ogrodem Saskim. Miejsce to stanie się dodatkowo bardziej zielone, zyska nowe drzewa a jego powierzchnia ma się stać bardziej przepuszczalna, w zgodzie z najnowszymi trendami projektowania. Koncepcja zakłada również odsłonięcie fasady pałacu Lubomirskich, którą zdobi jedna z najbardziej reprezentacyjnych kolumnad w stolicy.Koncepcje nowych placów są już gotowe, jednak na ich realizację i efekty będziemy musieli poczekać co najmniej kilka lat.

Źródło: um.warszawa.pl, architektura.muratorplus.pl, Google Maps

Czytaj też: Architektura w Polsce | Place, Skwery, Parki  | Zieleń | Warszawa | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

 

Temat: Trzy warszawskie place zamienią się w oazy zieleni! Miasto pokazało projekty

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły