Trzy wielkie biura walczą na projekty. Kto wybuduje „zielony wieżowiec”?

O konkursie architektonicznym na projekt wieżowca Southbank by Beulah pisaliśmy juz kilkukrotnie. Nie tylko ze względu na fakt, że może stać się najwyższym budynkiem w Australii i jednocześnie jej nową ikoną. Również dlatego, że powstały trzy znakomite projekty, które mają szanse wejść w życie. Jak myślicie, który jest najlepszy?

Wieżowiec w zielonej koronie / MAD Architects
Architekci z biura MAD Architects postanowili zaprojektować nowoczesny, obły wieżowiec, który mógłby przełamać trend panujący w Melbourne. W tym australisjkim mieście, wszystkie wysokościowce projektowane są na tę samą modłę. Każdy z nich to szklany box, który nie szpeci, ale też nie zachwyca. Projektanci postanowili to zmienić.
Więcej przeczytasz TUTAJ


Wieżowiec z zieloną fasadą / UnStudio

Propozycja złożona przez UNStudio to dwie spiralne wieże, których cechą charakterystyczną jest kilkadziesiąt pięter niemal w całości porytych roślinnością. Zielone tarasy mają pełnić kilka funkcji. Po pierwsze będą stać na pierwszej linii frontu w walce z zanieczyszczonym powietrze. Rośliny znakomicie sprawdzają się jako filtry powietrza. Zatrzymują pyłki unoszące się nad miastem, a w zamian oddają czysty tlen. Drugą zaletą jest ich umiejętność tłumienia hałasu. Dzięki czemu osoby korzystające z tarasów mogą cieszyć się widokiem, bez przymusu słuchania hałasu dochodzącego z ulic.
Więcej przeczytasz TUTAJ


Wieżowiec z zielonymi tarasami / BIG

Kolejnym gigantem, który dołączył do wyścigu jest studio BIG. Ich projekt to dwa wieżowce składające się z sześciennych form. Na każdej z nich znalazło się miejsce na zielony taras lub ogród. Dzięki temu wieżowiec wygląda, jakby w całości składał się z wielkich szklarni.


Który wieżowiec jest według Was najciekawszy? My wybieramy propozycję od MAD Architects, a Wy? :)

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły