Tu nie ma lepszych i gorszych. Jednakowe pomniki na cmentarzu w Olsztynie

Kwatery stylizowane na amerykańskie powstaną na cmentarzu przy ulicy Dywitach w Olsztynie. Jednakowe pomniki będą stawiane już w tym roku. O planach poinformował Zakład Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie. 

Pomysł na zbudowanie kwatery w “amerykańskim stylu” to rozwiązanie skierowane do osób, które preferują skromne, ascetyczne nagrobki. Plan zakłada, że powstaną proste pomniki bez zbędnych zdobień. Nowa przestrzeń zostanie otwarta jeszcze w tym roku.

Polskie cmentarze wyglądają dość podobnie. Te współczesne charakteryzuje różnorodny wygląd pomników. Groby różnią się kolorami kamienia, kształtem i wielkością. Jedne zdobią rzeźbiarskie krzyże, przy innych stoją ciężkie, kamienne wazony. Nowa kwatera na cmentarzu w Olsztynie będzie inna. Zarządcy chcą w ten sposób ukrócić “wyścig po najładniejszy grób” i proponują unifikację nagrobków. Podobnie zunifikowane nagrobki są charakterystyczne dla miast w Stanach Zjednoczonych.

Nowe, minimalistyczne groby będą mieć metr długości i 60 cm szerokości. Wszystkie powstaną z myślą o pochówku urnowym. Takich pochówków jest w Olsztynie już 40 proc. Wspólny dla nagrobków będzie tylko kształt. W zależności od kwatery, w której zostaną zlokalizowane będą miały inny kolor kamienia.


Zdecydowaliśmy się na trzy rodzaje granitu wysokiej jakości: czarnego, szarego i brązowo-czerwonego. To nie są chińskie kamienie. To wytrzymały, nieodbarwiający się kamień o wysokim standardzie. Po konsultacjach uznaliśmy, że należy wykorzystać dobry materiał ze złóż, które będą dostępne jeszcze przez wiele lat – powiedział olsztyńskiej Gazecie Wyborczej Zbigniew Kot, dyrektor ZCK w Olsztynie.

W sumie nowe kwatery pomieszczą 1700 takich nagrobków. Jeśli ich forma spodoba się mieszkańcom to w przyszłości będą mogły powstawać kolejne w podobnej estetyce.

źródło: materiały prasowe, Zakład Cmentarzy Komunalnych w Olsztynie

Czytaj też: Ciekawostki | Olsztyn  | Kamień  | Marmur | whiteMAD na Instagramie