tubądzin design awards

Tubądzin Design Awards 2020. Ruszyła nowa edycja konkursu

Ruszyła III edycja międzynarodowego konkursu Tubądzin Design Awards. Konkurs skierowany jest do architektów, projektantów jak i studentów, którzy prócz nagród mogą zyskać bezcenne doświadczenie.

Tubądzin Design Awards jest jak kuźnia talentów. Projekty zgłoszone do konkursu w poprzednich latach udowodniły wysoki poziom uczestników. Przed finałem członkowie jury mieli trudny orzech do zgryzienia, aby wskazać zwycięzcę. Najnowsza edycja konkursu ruszyła 10 stycznia.

Organizatorem Tubądzin Design Awards jest Grupa Tubądzin, która w tej edycji wskazuje na głębszy przekaz projektowania jako zajęcia, które kreuje dobrostan użytkowników. Takie projektowanie uwzględnia jednocześnie potrzeby środowiska oraz zwraca uwagę na jakość życia przyszłych pokoleń. Z tych właśnie powodów w tegorocznej odsłonie Tubądzin Design Awards towarzyszyć będą hasła #nature #future #freedom. Ostatnie z nich jest nawiązaniem do możliwości jakie daje współczesny design, nowoczesna technologia, wiedza oraz wyobraźnia, które zmieniają rzeczywistość.

Dla Ceramiki Tubądzin, organizatora konkursu, bardzo ważne jest, aby projekty obejmowały nie tylko potrzeby ludzi, ale też otaczającej ich natury, ekologii, podejmowały kwestie ochrony środowiska. Liczymy na to, że III edycja konkursu po raz kolejny wyłoni zwycięzców wrażliwych nie tylko na obecne potrzeby swoich klientów, ale i przyszłych pokoleń – powiedziała Ewa Kryszkiewicz, Development and Cooperation with Architects Manager.

Konkurs obfituje w wydarzenia towarzyszące. To między innymi interaktywne spotkania z architektami i projektantami, które organizowane będą na przestrzeni całego roku zarówno w Polsce jak i zagranicą.

tubądzin design awards
Gala finałowa drugiej edycji TDA

TDA. Nagrody

Zwycięzca III edycji Tubądzin Design Awards sam zdecyduje, którą nagrodę otrzyma. I tu pojawia się ponownie hasło #Freedom, w myśl którego zdobywca Grand Prix będzie musiał zdecydować czy w nurcie #Future pojedzie do stolicy Zjednoczonych Emiratów arabskich – Abu Zabi, czy skupi się na haśle #Nature i wyruszy odkrywać Islandię. Pierwsza opcja oznacza wizytę w Masdar City, ekologicznym mieście, którego unikalność polega na tym, że nie emituje dwutlenku węgla i jest zasilane jedynie energią odnawialną (słoneczną, wiatrową, wodną oraz biopaliwową). Projekt ten łączy najnowocześniejsze technologie, współczesną architekturę i naturalne źródła energii, pokazując, jak mogą wyglądać miasta przyszłości. Idea budowy takiego miasta na Bliskim Wschodzie wspierana jest przez organizację WWF.

Abu Dhabi
Abu Dhabi #future

Z kolei Islandia leży zaledwie dwa stopnie na południe od północnego koła podbiegunowego. To jeden z niewielu krajów, w których można podziwiać zorzę polarną. Z kolei stolica kraju, Reykjavik znajduje się w czołówce proekologicznych miast na świecie. Podróż na Islandię połączy ze sobą świat natury z architekturą i pokazuje, jak te dwa obszary przenikają się wzajemnie.

Islandia #nature

TDA. Zasady Konkursu

Projektanci i architekci, którzy chcą wziąć udział w konkursie muszą zgłosić przynajmniej jeden projekt w wybranej kategorii konkursowej: Young Power, Everyday Design, Unlimited Architecture. Mogą to zrobić na każdym etapie konkursów. Organizatorzy wyznaczyli trzy etapy: pierwszy trwa od 10 stycznia do 30 kwietnia 2020 r., drugi trwa od 1 maja do 31 lipca 2020 r., a trzeci od 1 sierpnia do 31 października 2020 r. Regulamin znajduje się na stronie organizatora www.tubadzin.pl.

TDA. Jury

Jury tegorocznej edycji to wybitnej klasy eksperci i praktycy w swojej dziedzinie:

Boris KudličkaBoris Kudlička, Polska – przewodniczący jury, światowej sławy scenograf, projektant wnętrz i ekspozycji. Pochodzi ze Słowacji, od wielu lat mieszka w Polsce, aktywnie współpracując z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie. Pracuje także dla czołowych światowych scen w Nowym Jorku Londynie, Frankfurcie, Berlinie, Tokio, Sankt Petersburgu, Waszyngtonie, Los Angeles, Tel Awiwie, Bratysławie, Pradze, Brukseli, Walencji, Hongkongu, Kanagawa Arts Center w Jokohamie. We współpracy z pracownią architektoniczną WWAA stworzył wnętrze polskiego pawilonu na Expo 2010 w Szanghaju. Jest partnerem w pracowni WWAA – 40-osobowym zespole, z którym projektuje prestiżowe wnętrza użyteczności publicznej, ekspozycje oraz budynki mieszkalne. 


Małgorzata SzczepańskaMałgorzata Szczepańska, Polska – redaktorka naczelna magazynu Elle Decoration to także scenografka, projektantka wnętrz i ekspozycji, producentka sesji zdjęciowych. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W swojej karierze współpracowała ze studiami fotograficznymi, przygotowując niezależne sesje reklamowe, scenografie oraz sesje modowe i wnętrzarskie. Dla agencji reklamowej Leo Burnett realizowała stylizacje do zdjęć kampanii reklamowych: Plus i Procter&Gamble. Na swoim koncie ma też wystawy malarstwa oraz rysunki do publikacji naukowych m.in. do Annales Zoologici, Museum and Institute of Zoology Polish Academy of Sciences. Pomysłodawczyni i przewodnicząca jury konkursu „Młodzi na start”, promującego młodych projektantów. Od lat zajmuje się propagowaniem rozwoju artystycznego dzieci. W ostatnich latach współpracowała z Łódź Design Festiwal oraz organizowała i prowadziła warsztaty plastyczne dla dzieci rozwijające wrażliwość i swobodę twórczą na festiwalu Elle Decoration – Kids Design.


Oksana Shumelda



Oksana Shumelda, Ukraina – architektka, designerka, współzałożycielka i opiekunka kreatywna studia „O.M.Shumelda”. Wielokrotna laureatka Tubądzin Design Awards i wielu innych międzynarodowych konkursów. W 2019 roku O.M.Shumelda Studio zostało nazwane architektonicznym odkryciem roku w Ukrainie. Oksana Shumelda jest również założycielką i kuratorką międzynarodowego festiwalu architektury i sztuki „Vezha”. Brała udział w wielu międzynarodowych i ukraińskich wystawach. Jej architektura jest określana jako „architektura zasad”, sama projektantka wierzy w to, że nie można przewidzieć przyszłości, ale można ją zaprojektować. Aktywnie działa w środowisku ukraińskiego projektowania obiektowego.


Martin DuplantierMartin Duplantier, Francja – architekt, projektant miejski, założyciel Martin Duplantier Architects SAS, Prezes francuskiej rady architektonicznej „Architecture et Maitrise d’Ouvrage”. Zaangażowany w globalną wizję architektury oraz ideę zrównoważonego rozwoju. Swoją karierę rozpoczynał w jednej z najlepszych pracowni architektonicznych Margund Partners Architekten w Berlinie. Późniejsze doświadczenie zdobywał w David Chipperfield Architects w Londynie. Doświadczenie czerpie z różnych zakątków świata – np. Chin, Meksyku i Nigru, gdzie rozwinął metodę konstrukcji ziemnych, do których nie wykorzystuje się drewna. Tworzy kompleksowe projekty, które odpowiadają na współczesne wyzwania: zagęszczenie centrów miast, nowe materiały w architekturze czy budynki autonomiczne.


Tomasz SmusTomasz Smus, Polska – architekt marki Grupy Tubądzin. Studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej, jest współtwórcą wielu kolekcji płytek ceramicznych, współpomysłodawcą Tubądzin Design Days. Od kilku lat pojawia się w programach wnętrzarskich (Dekoratornia, Dekorady, Szybkie Metamorfozy). Projektuje wnętrza wszystkich rozmiarów, jest także fotografem amatorem. Współautor katalogów wnętrzarskich. 

 

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie www.tubadzin.pl/design. Magazyn whiteMAD jest partnerem medialnym wydarzenia.

Zwycięzcy poprzedniej edycji Tubądzin Design Awards: