Tunel w Tyrolu Południowym. Wygląda jak dzieło sztuki! 

Tyrol Południowy lub jak kto woli Górna Adyga to kraina leżąca w południowej części Alp. Region ten znany jest z malowniczych krajobrazów, wysokich gór, a także wielu mostów i tuneli, które przecinają największe europejskie pasmo górskie. Dziś prezentujemy wam tunel w Tyrolu Południowym, który wygląda jak prawdziwe dzieło sztuki wykonane przez drogowców. 

Tunel w Tyrolu Południowym powstał jako fragment sporego odcinka nowo budowanej obwodnicy, mającej łączyć dwa włoskie miasta Bressanone oraz Varnę.  Ze względu na fakt, że niemal w całości trasa przebiega przez góry, architekci i inżynierowie mieli trudny orzech do zgryzienia. Odcinek wymagał budowy wielu tuneli, mostów, czy przepraw nad rzekami i górskimi potokami.


Tunel w Tyrolu Południowym, którego dotyczy ta publikacja jest jednym z wielu tuneli, które powstały na trasie Central Juncture Ring Road Bressanone-Varna. To, co go wyróżnia to jego oryginalna i wyjątkowo piękna jak na infrastrukturę drogową architektura. Tunel mający niecałe 5 kilometrów długości zaprojektowała włoska pracownia MoDus Architects, która odpowiadała nie tylko za kształt samego tunelu, ale także za bariery dźwiękoszczelne, czy rozmieszczenie punktów postojowych. Architekci z MoDus Architects postawili na surowy minimalizm, któremu uroku dodają monumentalne wejścia do tunelu. Dodatkowym bardzo ciekawym zabiegiem było stworzenie nieregularnych kominów wentylacyjnych, które wykonano z polerowanej miedzi. Tunel rozpoczęto budować w 2017 roku, a budowę zakończono w połowie 2020 roku. Cała trasa Central Juncture Ring Road Bressanone-Varna ma być gotowa do 2025 roku. 

Czytaj też: Miasto | Urbanistyka | Architektura | Włochy | Podróże | Brutalizm  | Beton

źródło: MoDus Architects