Tutaj czas jakby stanął w miejscu. Wieś Plutycze na Podlasiu

Plutycze to wieś położona w pobliżu Bielska Podlaskiego. Stare domy z drewna wyglądają tak, jakby czas zatrzymał się tutaj kilkaset lat temu. Teraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku chce ochrony układu przestrzennego wsi.

Początek istnienia wsi Plutycze sięga XVI wieku i związany jest z przeprowadzeniem we włości bielskiej pomiary włócznej w I poł. XVI wieku. Do dziś zachowały się tam charakterystyczne cechy planu zabudowy wsi. Plutycze to przykład wsi z zabudową szeregową, z regularnymi zagrodami po obu stronach ulicy. Większość domów w zagrodach ustawiono szczytem do drogi. Biegnąca w linii prostej droga nadaje wsi regularny charakter. Siedliska od zachodu i wschodu obiegają tak zwane drogi zagumienne, które określają granice zabudowy i oddzielają ją od pól uprawnych.

Wieś Plutycze charakteryzuje się także jednolitą zabudową mieszkalną. Większość zabudowy stanowią tradycyjne drewniane domy. Wiele z nich jest w dobrym stanie technicznym, a ich elewacje mają wartość artystyczną. Są reprezentatywne pod względem wykorzystanych materiałów, technik budowlanych, ukształtowania bryły i zdobnictwa.

Historyczna zabudowa wsi została zachowana w dużym stopniu. Regularny układ domostw, położonych po obu stronach biegnącej przez wieś drogi, ma z pewnością walor krajobrazowy – mówi prof. Małgorzata Dajnowicz podlaska wojewódzka konserwator zabytków.


Konserwator zabytków chce, aby układ przestrzenny wsi zyskał ochronę konserwatorską, jednak postępowanie administracyjne w tej sprawie nie zostało jeszcze rozpoczęte.

Warto zwrócić uwagę na detale umieszczone na starych domach. Wiele tamtejszych chat ma okiennice i rzeźbione ornamenty umieszczone nad oknami. Prawdopodobnie zwyczaj zdobienia domów w taki sposób wywodzi się z Rosji. Większość z budynków we wsi Plutycze zamykanych jest na tak zwane klucze zapadkowe i ogrzewana piecami kaflowymi.

Czytaj też: Ciekawostki| Zabytek | Historia | whiteMAD na Instagramie

źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku