Dźwięk nie jest tylko tłem naszego życia, wpływa na nasz nastrój, koncentrację, samopoczucie i zdrowie. Odpowiednia akustyka we wnętrzach sprawia, że rozmowy płyną naturalnie, a cisza koi. Nowoczesne sufity podwieszane pozwalają osiągnąć harmonię dźwiękową. Nie tylko redukują pogłos i eliminują echo, ale też pozwalają zaprojektować wnętrze zgodnie z wizją architekta czy inwestora. Takie miejsca poprawiają produktywność, minimalizują rozpraszające hałasy, pozwalają stworzyć przytulną atmosferę. Wybraliśmy sześć budynków, w których zadbano o akustyczny komfort. To zarówno historyczne jak i nowoczesne budynki, będące przykładem przemyślanych rozwiązań w architekturze.
Mennica Legacy Tower, Warszawa
Stolica Polski od kilku lat intensywnie się rozwija. W Śródmieściu rośnie las wieżowców. Jednym z takich „szklanych domów” jest wieżowiec Mennica Legacy Tower, który wyróżnia się imponującej wielkości lobby. Przestrzeń ta jest pierwszym miejscem, które zobaczy każdy odwiedzający budynek, dlatego ważne było zachowanie reprezentacyjnego charakteru tego miejsca, przy jednoczesnym komforcie użytkowania.
Wieżowiec Mennica Legacy Tower zaprojektowali architekci z chicagowskiej pracowni Goettsch Partners. Kształt budynku zdeterminował wygląd zarówno podłogi, jak i stropu. Lobby zdobi łukowata przestrzeń, z jednej strony zakończona szklaną taflą panoramicznych okien, z drugiej ścianą pokrytą gładką, brązową okładziną. Charakter wnętrza podkreślają biegnące po łuku jasne pasy kamiennej posadzki – to interesujący zabieg, który wizualnie uspokaja przestrzeń. Motyw opływowych kształtów powtórzono na suficie. Architekci chcieli, aby przestrzeń nad głowami gości była intrygująca, więc sufity akustyczne zawieszono w taki sposób, by stworzyć sieć delikatnie zakrzywionych pasów. Konstrukcja nośna i metalowe panele sufitu zostały wykonane na specjalne zamówienie inwestora. Wykorzystano panele metalowe marki Knauf Ceiling Solutions – m.in METAL B-L 302, METAL R-Clip z perforacją i wkładem akustycznym. Obecność paneli pomaga zadbać o odpowiednią akustykę – płyty mają specjalną perforację, która rozprasza dźwięki i redukuje pogłos.
Kościół de Petrus, Vught, Holandia
Adaptacja historycznych budynków do nowych funkcji to coraz popularniejszy trend w architekturze. Takie projekty pozwalają zachować dziedzictwo kulturowe, jednocześnie nadając mu nowe życie i funkcjonalność. Przykładem jest zlokalizowany w miejscowości Vught w Holandii kościół DePetrus z 1884 roku. Przez ostatnie dziesięciolecia świątynia pozostawała zamknięta, ale udało się ją ponownie otworzyć, zmieniając jej funkcję. Architekci przekształcili ją w niezwykłą księgarnię. Swój projekt zrealizowali z wykorzystaniem nowoczesnej architektury i technologii. Zaprojektowali unikalną antresolę, która pochłania dźwięk.
W historycznym obiekcie otwarto księgarnię, muzeum i kawiarnię. Aby nie zakłócać przestrzeni, architekci zaproponowali dodanie nowych poziomów ukrytych w bocznych nawach. Projekt przebudowy świątyni przygotował zespół holenderskich architektów Molenaar & Bol & vanDillen. Największe zmiany widoczne są w nawie głównej. Przestrzeń wypełniły regały pełne książek, wokół których zbudowano specjalną antresolę. Jest to biała platforma, która wije się między filarami dawnej świątyni. Ten nowoczesny element doskonale wkomponował się w historyczny obiekt. Konstrukcja antresoli w takiej formie pozwoliła odsłonić ołtarz i nadała wnętrzu wyjątkowy klimat.

W tak obszernej przestrzeni, jaką jest kościół, akustyka ma kluczowe znaczenie. Zwykle masywne mury świątyń odbijają każdy dźwięk. W kościele przekształconym w księgarnię konieczne było więc maksymalne wyciszenie. Architekci musieli znaleźć techniczne rozwiązania, które zmniejszą pogłos i pochłoną odbijające się dźwięki. Wybór padł na sufit Eleganza Knauf Ceiling Solutions. Ten model sufitu pozwolił im urzeczywistnić wizję, która zrodziła się już na etapie projektowania. Projektanci nie chcieli tworzyć antresoli z tradycyjnym stropem wyłożonym siatką modułowych płyt sufitowych, jakie spotyka się w budynkach biurowych. Zastosowanie Eleganzy umożliwiło im nadanie antresoli pożądanego kształtu, zachowując doskonałe właściwości akustyczne. W rezultacie uzyskano jednolitą, opływową formę. Dodatkowo panele akustyczne znalazły się w strefach czytelni, gdzie można odpocząć z książką w dłoni.
Varso Tower, Warszawa
Od chwili powstania jest najwyższym budynkiem w państwach Unii Europejskiej. Varso Tower stał się nową wizytówką rozwijającej się Warszawy i jednym z najbardziej prestiżowych adresów w stolicy. Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Foster + Partners, a jego wysokość z iglicą wynosi 310 m.
Varso Tower imponuje swoją wielkością (ma 53 piętra) oraz rozwiązaniami technologicznymi wykorzystanymi wewnątrz. Budynek zyskał międzynarodowy certyfikat WELL z oceną Gold, który potwierdza korzystny wpływ budynku na formę fizyczną i psychiczną osób w nim przebywających. W Varso wykorzystano sufity Knauf Ceiling Solutions, które zdobią około 80 tys. m kw. powierzchni.
Wysoka ocena dla produktów Knauf Ceiling Solutions wynika z szerokich możliwości kształtowania przyjaznej akustyki i designu, jak również z wykorzystania do ich produkcji surowców pochodzących z odnawialnych źródeł, a także minimalnej emisji szkodliwych substancji oraz projektowania opartego na idei długotrwałego użytkowania. Nasze systemy sufitowe nawet w 82% pochodzą z recyklingu i idealnie wpisują się w trend zrównoważonego rozwoju, łącząc nowoczesność z troską o środowisko naturalne – powiedział Sebastian Staniewicz, manager ds. specyfikacji Knauf Ceiling Solutions.
Zastosowane tu metalowe sufity podwieszane stały się narzędziem, dzięki któremu architekci kształtowali sylwetkę wnętrza. Ich indywidualne kształty niczym mozaika otuliły projektowane powierzchnie. Lobby i pozostałe części wspólne zyskały ponadczasowy, elegancki styl, który podnosi rangę budynku. Dodatkowo czarne sufity pozwoliły zasłonić instalacje techniczne, pozytywnie wpływając na wizualny odbiór całej przestrzeni.
Port lotniczy Dubaj
To słynne megalotnisko rocznie obsługuje ponad 80 mln pasażerów. Ogromna liczba podróżnych sprawia, że praca nad rozbudową lotniska była dla architektów sporym wyzwaniem. Dziś najsłynniejszym jest Terminal 3 lotniska, który rozpoczął działalność w 2008 r. Przełomowym momentem było też wprowadzenie do ruchu ogromnych samolotów Airbus A380. Port lotniczy Dubaj obsługuje największą na świecie flotę tych maszyn.
Lotnisko w Dubaju jest symbolem nowoczesności i luksusu. Wnętrze Terminalu 3 oraz Concourse 2 łączy funkcjonalność z estetyką. Wysokie sufity i obszerne przestrzenie tworzą wrażenie otwartości. Połączenie nowoczesnych materiałów, takich jak stal i szkło z elementami arabskiego wzornictwa wpływa na unikalną atmosferę. Wrażenie robią też ogromne obszary duty-free z butikami luksusowych marek.

O rozmachu terminalu świadczy ilość wykorzystanych materiałów. Aż 218 400 m kw. powierzchni ścian i sufitów zdobią produkty firmy Knauf Ceiling Solutions. To liczba, która odpowiada 30 boiskom piłkarskim. Wnętrze terminala przypomina kokon. Wrażenie to potęguje panująca tu akustyka. Efekt ten udało się osiągnąć wykorzystując 120 tysięcy niestandardowych płyt, które dopasowano niczym puzzle. Śmiało można powiedzieć, że jest to największa układanka na świecie.
Złoty basen, Uster, Szwajcaria
Architektura przez duże A nie jest domeną wyłącznie dużych miast. Przykładem jest miasto Uster w północnej Szwajcarii. W tym liczącym 35 tysięcy mieszkańców mieście znajduje się basen, który z powodzeniem mógłby się znaleźć we wspomnianym przed chwilą Dubaju. Obiekt zaprojektowali architekci z pracowni K+L. To miejsce, z którego chętnie korzystają mieszkańcy, szukający tu wodnych rozrywek, relaksu i odpoczynku.

Szczególne wrażenie robi basen olimpijski. Nie chodzi tu o wielkość niecki, ale o to, co znajduje się nad głowami pływaków. Architekci postanowili wyróżnić pomieszczenie wybierając metalowe panele Knauf Ceiling Solutions w kolorze złota. Pogłos i hałas są neutralizowane dzięki wkładom akustycznym znajdującym się wewnątrz metalowych paneli. Czy wilgotne środowisko im nie szkodzi? Panele wykonane są z aluminium odpornego na korozję. Podobne rozwiązanie stosowane jest w przemyśle stoczniowym, dlatego metalowa powierzchnia w kolorze złota nawet na pływalni przetrwa długie lata.
Montownia, Gdańsk
W Polsce jest wiele świetnych realizacji, które zmieniają przemysłowe zabudowania w nowoczesne przestrzenie do życia. Przykładem jest Montownia w Gdańsku. Zabytkowy budynek dawnej stoczni zyskał nowe życie i dziś działa jako nowoczesny hotel. Obiekt wyróżnia historyczna dusza. Cenną, starą tkankę dokładnie odnowiono i wyeksponowano.
Historia budynku sięga lat 30. XX wieku, kiedy powstał jako miejsce montażu silników do łodzi podwodnych. Dziś funkcja obiektu jest już zupełnie inna. W budynku powstało 114 loftów, które pełnią funkcje hotelowe, restauracja, sala konferencyjna i przestrzeń artystyczna. Pomieszczenia zyskały unikalny wygląd. Betonowe ściany podtrzymują industrialny klimat, a efekt ten potęgują akustyczne płyty z wełny drzewnej Heradesign z oferty Knauf Ceiling Solutions.
Ich szara kolorystyka i niejednolita faktura sprawiają, że moduły nie psują fabrycznego klimatu, a jednocześnie dzięki pochłanianiu hałasu i pogłosu pomagają kształtować przyjazną dla gości akustykę – mówi Romuald Wilk z Knauf Ceiling Solutions.
Faktura płyt sufitowych Heradesign przypominająca kłęby drzewnych strzępów współgra z wprowadzonymi do wnętrz Montowni elementami sztuki. Dzięki tym płytom udało się zachować historyczny charakter wnętrza i jednocześnie ograniczyć występowanie pogłosu, tworząc przyjazną człowiekowi przestrzeń.

Tych kilka przykładów jest dowodem tego, jak odpowiednie sufity mogą zmienić sposób użytkowania przestrzeni. Nowoczesne rozwiązania pozwalają redukować pogłos, tworzyć komfort akustyczny i jednocześnie pozytywnie wpływać na wygląd przestrzeni. Co ważne, szeroka oferta sprawia, że z powodzeniem mogą być stosowane również w obiektach o znaczeniu historycznym. Bogate portfolio i możliwość personalizacji rozwiązań sprawiają, że architekci i inwestorzy mogą realizować śmiałe wizje, tworząc przestrzenie, które nie tylko spełniają użytkowe funkcje, ale również oddziałują na zmysły i emocje.
źródło: Knauf Ceiling Solutions, opracowanie redakcji
Czytaj też: Basen | Architektura sakralna | Biuro | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie
Artykuł sponsorowany.