Tutaj królują pastele. Kawalerka w Gdańsku o powierzchni 38 m kw.

Kawalerka znajduje się w nowym budynku w Gdańsku. Jej projekt przygotowali architekci z pracowni Ministerstwo Spraw we Wnętrzach.

Inspiracją do powstania tego projektu był lockdown związany z pandemią koronawirusa. Ograniczenia wpłynęły na wszystkich, na jakiś czas musieliśmy pożegnać się z wakacyjnymi planami. Stąd też robocza nazwa apartamentu – Miami Baltico. Projektanci chcieli stworzyć wnętrze przywodzące na myśl podróże po świecie i sięgnęli po charakterystyczne żurawie i pastelowe kolory.

Pastelowe kolory subtelnie otaczają i koją zmysły, pozwalają na moment odfrunąć wraz z ptactwem szukającym ciepła na zimę. Czerń gwarantuje jednak bezpieczny powrót. Jak balast lub kotwica, nie pozwala na zagubienie. Błysk złota to delikatny szelest klejnotów wiezionych statkami z zamorskich wypraw. Podróż trwa, na miejscu, bez względu na pogodę, otoczenie i nastroje. W drogę! – mówią autorzy projektu.

Projektując wnętrze architekci zdecydowali się na ingerencję w układ pomieszczeń. Pierwotnie mieszkanie składało się z jednego pokoju połączonego z aneksem kuchennym. Inwestor chciał, aby powstały tu dwie odrębne przestrzenie. Powstał nowy rzut, który zawierał oddzielenie sypialni od części dziennej drzwiami przesuwnymi. Na tyle dużymi, aby po ich otwarciu przemieszczenia miały szansę grać jako zintegrowana przestrzeń.

Jedna ze ścian sypialni sprytnie skrywa się za lustrem, dzięki czemu pomieszczenie zyskuje więcej światłą z odbić okien.
kawalerka w Gdańsku


Elementy wykończeniowe mebli to mdf i laminaty, użyte w pastelowych kolorach. Szczególną rolę pełni tu pastelowa zieleń, która z mebli kuchennych przenika na sufit, tworząc wizualne wydzielenie strefy jadalni. Podobną rolę pełni również ażurowa ścianka, która oddziela kuchnię od części dziennej wyróżnionej sofą. Miękkie, welurowe tkaniny użyte w meblach oraz na tapicerowanym wezgłowiu łóżka, wprowadzają przytulność i dbają o akustyczne walory pomieszczeń. Mieszkanie posiada więc wszystko, co potrzebne zarówno do domowego relaksu, jak i do zdalnej pracy.

Realizacja całego projektu leżała po stronie firmy Krusel Home/ Office, która nie tylko wykonuje zabudowy nietypowe ale również posiada w swojej ofercie wiele marek zagranicznych i polskich, użytych w tym wnętrzu. Czujne oczy fanów designu wypatrzą tutaj krzesła Fameg, fotel Profim, grzejnik Instalprojekt i charakterystyczną tapetę za łóżkiem od WonderWall Studio.

Czytaj więcej: Wnętrza | Pantone | Meble | Apartament

autorzy projektu: Ministerstwo Spraw we Wnętrzach, Magdalena Konopka, Marcin Konopka

fot. Emi Karpowicz, źródło: Krusel Home