Tutaj królują szarości. Mieszkanie w centrum Katowic

Mieszkanie znajduje się w centrum Katowic. Zostało zrealizowane na dziesiątym piętrze w jednej z wież osiedla Pierwsza Dzielnica. Budynki zlokalizowane są w ścisłym centrum miasta, dzięki czemu atmosferę w mieszkaniu buduje wspaniały widok. Mieszkanie stanowi integralną część nowoczesnego, minimalistycznego obiektu. Projekt mieszkania powstał w pracowni TTAT.

Przygotowując projekt architekci chcieli, by projektowane mieszkanie odzwierciedlało ducha miejsca i swą stylistyką wpisywało się w charakter osiedla Pierwsza Dzielnica, a użyte w nim materiały i elementy były uniwersalne i budowały odpowiedni poziom jakości .
Dla nas, projektantów, którzy zawsze starają się czerpać inspirację z potrzeb użytkowników projektowanego obiektu, podejście do tego projektu było dużym wyzwaniem. Pomimo tego, że mieliśmy dowolność w określeniu wyglądu mieszkania, doboru mebli i elementów wystroju to brak znajomości przyszłych mieszkańców stanowiło trudność.

To brak tej naturalnej relacji na linii projektant-mieszkaniec stał się punktem startowym genezy projektu. Architektom zależało na tym, aby stworzyć wnętrze, które będzie neutralne i uniwersalne jako tło do wprowadzenia życia przez przyszłych użytkowników. Aby osiągnąć założony efekt uznali, że najlepiej ku temu będzie służył dominujący we wnętrzu kolor szary. Przyjęta kolorystyka budowana jest jednak w niejednorodny sposób, za pomocą różnych materiałów i ich faktur. Ściany pokoi pokryte są szarym tynkiem dekoracyjnym, podłoga pokryta jest mikrocementem, zabudowa meblowa wykonana z szarych płyt na pełną wysokość. Niektóre dodatki jak sofa, zasłony czy dywan podkreślają dominację przyjętej kolorystyki. W konsekwentnie zaprojektowanych łazienkach także występują szare odcienie dzięki użytym płytkom i kamieniu.


Przełamanie i ocieplenie wnętrza przy tak przyjętej konwencji zapewniają meble i dodatki. Wykonana z dębowego forniru wyspa kuchenna, mebel RTV, stół i krzesła, czy miedziane elementy kontrastują z surową kolorystyką. Efektem jest projekt uniwersalnego wnętrza, którego charakter można łatwo zmienić dobierając odpowiednie dodatki.

W sumie powierzchnia mieszkania wynosi 79,45 m kw.

Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski, źródło: TTAT

Czytaj też: Katowice | Mieszkanie | Minimalizm | Osiedle | Wnętrza | whiteMAD na Instagramie