"Panta Rei" w Gdyni

Tutaj liczą się detale. Nowe oblicze kamienicy “Panta Rei” w Gdyni

Redesign przeprowadził zespół Traffic Design. Kamienica “Panta Rei” w Gdyni zyskała nową identyfikację wizualną oraz dekoracyjne elementy. Usunięto też pstrokate szyldy i banery.

Kamienica “Panta rei” zbudowana została przed wojną przez przedsiębiorstwo o tej samej nazwie. To modernistyczny budynek zaprojektowany przez Zbigniewa Kupca. W momencie powstania kamienica była najbardziej luksusową w mieście. W parterowej części działa kultowa gdyńska kawiarnia “Desdemona”. Projekt redesignu pod kuratelą Jacka Wielebskiego realizowali S.C Szyman, znany gdynianom z murali przy ul. Mściwoja oraz Maciej Połczyński, grafik specjalizujący się w typografii.

S.C Szyman jest artystą, który świetnie czuje kontekst architektoniczny. Wspólnie z Maciejem Połczyńskim stworzyli metaloplastykę i liternictwo, które współgra z charakterem i rytmami budynku – mówi Jacek Wielebski, kurator Stowarzyszenia Traffic Design.

Budynek przez lata nie był remontowany. Na jego elewacji zaczęły pojawiać się kolorowe szyldy. Z prośbą o redesign obiektu do stowarzyszenia Traffic Design zwróciła się funkcjonująca tam firma Desmart Agile Software House.

"Panta Rei" w Gdyni


Naszym zadaniem było uporządkowanie chaosu związanego z reklamą i szyldami. Nie sililiśmy się na ekstrawagancję, staraliśmy się raczej dopasować do architektury i stworzyć coś stonowanego z chwytliwymi detalami, takimi jak klamka do bramy – powiedział projektant SC Szyman.

Krój pisma zaprojektowany dla „Desdemony” przez Macieja Połczyńskiego nawiązuje do pierwotnej wersji szyldu. Całkiem nowe elementy oprócz bramy stanowią jeszcze lampa z numerem ulicy, wizytownik oraz płyta chodnikowa z nazwą kamienicy. Działania były realizowane w ramach konkursu na wdrażanie dobrych praktyk projektowych, organizowanego przez Centrum Designu Gdynia.

Czytaj też: Ciekawostki | Gdynia | Identyfikacja wizualna | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

źródło: Traffic Design

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły