Przedszkole energoefektywne

Tutaj liczy się ekologia. Przedszkole energoefektywne od architektów WXCA

Zespół architektów z pracowni WXCA zdobył trzecie miejsce w konkursie na projekt placówki edukacyjnej w Michałowicach. Zaprojektowali przedszkole energoefektywne, które jest przyjazne naturze i oszczędne w utrzymaniu.

Zadaniem architektów było zaprojektowanie przedszkola energoefektywnego wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Zgodnie z ideą WXCA przedszkole w Michałowicach ma wykorzystywać wyłącznie naturalne, ekologiczne, oddychające, bezpieczne dla dzieci materiały.

Mamy świadomość, że w obliczu kryzysu klimatycznego potrzebujemy sięgać po śmiałe i innowacyjne rozwiązania architektoniczne, które pozwolą zredukować ślad węglowy – mówi Szczepan Wroński, partner w WXCA, współautor projektu.

W przypadku tego obiektu zdecydowaliśmy się m.in. na zastosowanie betonu konopnego, który pięknie wygląda na elewacji, ale przede wszystkim pozwala stworzyć zdrowy mikroklimat wnętrz i posiada doskonałe właściwości izolacji termicznej – dodaje Michał Starzyński z WXCA.

Architekci postawili na materiały o ujemnej lub zerowej emisji dwutlenku węgla (jak drewno, glina czy wspomniany beton konopny), efektywny układ funkcjonalno – przestrzenny wykorzystujący orientację na kierunki świata i tym samym światło dzienne, a także maksymalizację pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł czy zagospodarowanie terenu z troską o bioróżnorodność.

Powstała zdrowa i przyjazna przestrzeń dla edukacji dzieci. Sale dydaktyczne umieszczono w południowej stronie, co pozwoliło na ich dobre doświetlenie. Pozostałe funkcje, które nie potrzebują światła dziennego zlokalizowano po stronie północnej. Przedszkole mimo dwóch przenikających się modułów, tworzy zwartą bryłę. Charakterystycznym elementem wnętrza staje się rzeźbiona kolumna, która wyznacza centrum połączenia dwóch części obiektu i symbolicznie rozdziela część centralną od dydaktycznej dla najmłodszych.

Bryła tworzy naturalny podział na cztery strefy, z których każda odgrywa inną rolę pro-ekologiczną. Od strony północnej znajduje się gęsto porośnięty obszar bioróżnorodności, który pozbawiony będzie ingerencji człowieka. To właśnie tam mali odkrywcy będą mogli eksplorować świat fauny i flory. Obiekt z każdej strony otoczony będzie zielenią. Od strony południowej zasadzone zostaną drzewa liściaste, które będą dawać naturalny cień latem, a zimą, po opadnięciu liści, nie będą blokować dostępu światła naturalnego. Od strony północno-wschodniej rosnąć będą drzewa iglaste i bluszcze chroniące przed wiatrem o każdej porze roku. Oczywiście zaprojektowano plac zabaw dla młodszych i starszych dzieci z wykorzystaniem ukształtowania terenu i naturalnego podłoża. Na terenie przedszkola znajdą się również ogródek owocowo-warzywny i szklarnie.

Przedszkole energoefektywne


Dla zwiększenia efektywności energetycznej budynku niemal 70% dachu wyposażone jest w odnawialne źródła energii, a pozostałe połacie pokryto zielenią ekstensywną. Jego aerodynamiczna forma pozwala na zainstalowanie kolektora wody i odprowadzanie jej do kilku zbiorników retencyjnych. Część wody spływa też do rozmieszczonych na całej działce mis i trwałych pojemników zbierających deszczówkę. System cyrkulacji wody nie tylko pozwala na ponowne jej użycie do podlewania roślin, w funkcjonowaniu kuchni, pralni czy mycia podłóg, ale także wpływa znacząco na mikroklimat otaczającej budynek zieleni. Nad koncepcją pracował zespół WXCA w składzie: Szczepan Wroński, Michał Starzyński, Edyta Filipczak.

W konkursie nie wyłoniono laureata I nagrody, przyznano za to dwie równorzędne nagrody drugiego stopnia. Pierwszą z nich otrzymał projekt przygotowany przez 2pm Piotr Musiałowski, a druga nagroda trafiła do zespołu trzech projektantek: Alicji Rudowskiej, Pameli Krzyszczak i Martyny Dryś.

Czytaj też: Przedszkole  | Drewno | WXCA | Warszawa | Ciekawostki

źródło: WXCA

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły