Twin Towers
Widok na Manhattan w latach 90. Fot. JohnnyG, Copyrighted free use, via Wikimedia Commons

Twin Towers – od powstania do zagłady symbolu Nowego Jorku

Twin Towers były główną częścią kompleksu World Trade Center, skrótowo WTC (pol. Światowe Centrum Handlu) w dzielnicy Lower Manhattan w Nowym Jorku. Oficjalne otwarcie nastąpiło 4 kwietnia 1973 roku. Przez dwa lata od ukończenia bliźniacze wieże były najwyższymi budynkami na świecie. Zostały one zniszczone 11 września 2001 roku w wyniku serii zamachów terrorystycznych zorganizowanych przez Al-Ka’idę.

Bliźniacze wieże wraz z całym WTC zaprojektował amerykański architekt japońskiego pochodzenia Minoru Yamasaki. Północna wieża mierzyła do dachu 417 metrów (wraz z masztem 527 metrów), a południowa 415 metrów. Każda z nich liczyła 110 pięter. Na kondygnacjach 106 i 107 w WTC 1 znajdowała się najbardziej dochodowa restauracja w Stanach Zjednoczonych (Windows on the World), zaś w WTC 2 piętro 107 i dach były przeznaczone na tarasy widokowe (Top of the World). Obie wieże posiadały 23 windy ekspresowe, 72 windy strefowe oraz 3 windy serwisowe, czyli łącznie 98 dźwigów.

Manhattan w latach 90. Fot. Brandon McCombs, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons


Przekrój rdzenia każdej z wież był prostokątem o wymiarach 26 × 40 metrów i powierzchni 1 040 metrów kwadratowych. Każdy z rdzeni składał się z 47 połączonych ze sobą kolumn zwężających się z każdym kolejnym piętrem. W rdzeniu znajdowały się wszystkie windy i klatki schodowe (A, B, C). Jedno piętro wieży miało 3600 m², w tym 2560 m² powierzchni użytkowej, a cała wieża łącznie 256 000 m² powierzchni użytkowej. Całkowita powierzchnia użytkowa kompleksu wynosiła 1 393 500 m², co czyni go największym dotychczas zbudowanym. Zewnętrzną powłokę tworzyły słupy wykonane ze stalowych, prostokątnych rur. Bardzo gęstą siatkę słupów rozstawionych co 1,02 m rozrzedzono na dolnych kondygnacjach, pozwoliło to na stworzenie sześciokondygnacyjnych holi wejściowych. Dzięki łagodnym przejściom słupów górnych kondygnacji do dolnej podpory stworzono elewację modernistyczną z neogotyckimi fragmentami. Szacuje się, że realny koszt budowy całości wyniósł $900 milionów (ok. 3 375 090 000 złotych). W podziemiach znajdowało się także największe centrum handlowe na dolnym Manhattanie. W 2000 roku w obu wieżach znajdowały się biura ponad 500 przedsiębiorstw zatrudniających tysiące osób.

Przekrój wieży. Drawingː Yamasaki & Associates (1955 – 2009) Photograph by the Archives of Michigan, Public domain, via Wikimedia Commons

Elewacja jednej z wież World Trade Center. Fot. Rainer Halama, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

11 września 2001 roku miał miejsce największy na świecie zamach terrorystyczny. Został przeprowadzony za pomocą czterech uprowadzonych samolotów pasażerskich. Celem zamachowców było skierowanie samolotów na budynki będące symbolem Stanów Zjednoczonych i ich potęgi oraz spowodowanie przez to masowych strat w ludziach i całkowitej lub częściowej destrukcji budynków. Jedna z porwanych maszyn uderzyła wzachodnie skrzydło Pentagonu. W przypadku drugiego samolotu atak nie powiódł się z uwagi na obronne zachowanie pasażerów na jego pokładzie, wskutek czego maszyna rozbiła się na polu w Pensylwanii. Jej celem miał być Kapitol lub Biały Dom. Dwa pozostałe porwane samoloty pasażerskie Boeing 767 uderzyły w Twin Towers o godzinie 8:46 i 9:03 czasu lokalnego. O 9:59 i 10:28 nastąpiło ich zawalenie się. W zamachu zginęły 2973 osoby (w tym 6 Polaków), z czego zidentyfikowano 1636 ciał. Oprócz wież numer 1 i 2 spadające odłamy elewacji i kolumny rdzenia zniszczyły lub poważnie uszkodziły pozostałe budynki kompleksu, a także wszystkie budynki z nim sąsiadujące. Władze podjęły decyzję o nieodbudowywaniu bliźniaczych wież w ich poprzednim kształcie. Na ich miejscu zaprojektowano nowy kompleks, którego wykonanie powierzono Danielowi Libeskindowi. W 2014 roku oddano do użytku 1 World Trade Center – jeden z czterech nowojorskich wieżowców stanowiących część nowego kompleksu. Jego wysokość wynosi 541 metrów i jest to najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych.

 

1 World Trade Center. Fot. Khalid Mahmood, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Twin Towers

Wiosną 2002 Lower Manhattan Development Corporation, agencja koordynująca rekonstrukcję WTC, ogłosiła międzynarodowy konkurs na upamiętnienie miejsca zamachu. W styczniu 2003 wybrano zwycięzcę: projekt Michaela Arada i Petera Walkera. Pomnik i muzeum poświęcone ofiarom zamachów terrorystycznych zostały oddane dla zwiedzających 11 września 2011 roku. W miejscu, gdzie stały Twin Towers powstały dwa wielkie baseny, nazywane „zwierciadłem nieobecności”. Przepełniająca pustka tego miejsca symbolizuje utratę niewinnych istnień ludzkich, a także stanowi dla nich hołd. Wokół basenów umieszczono tablice z brązu z nazwiskami ofiar zamachów. Pomiędzy pustką basenów znajduje się Muzeum Pamięci Ataku na WTC. Całość domyka park, który oddziela muzeum i memoriał od zgiełku miasta.

Źródło: nowyjork.pl, wszystkoconajwazniejsze.pl

Czytaj też: Architektura | Biurowiec | Modernizm | Wieżowiec | Miasto | Nowy Jork | Stany Zjednoczone